Hrad Jasenov bol výrobňou falošných peňazí

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 04 04 oa16.12.23.jpg

Na Slovensku máme veľké množstvo rôznych pamiatok, či už historických alebo prírodných. Medzi pamiatky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou našich dejín určite patria aj zrúcaniny hradov, ktorých je u nás celkom veľa. Medzi menej známu, no o to viac zaujímavú zrúcaninu hradu patrí aj zrúcanina hradu Jasenov.

Obec Jasenov

Obec Jasenov sa nachádza v okrese Humenné a medzi jednu z jej najväčších dominánt patrí práve hrad, ktorý sa volá rovnako ako samotná obec.

Kde sa hrad nachádza presne?

Zrúcaniny hradu sa nachádzajú na zalesnenom chrbte Humenských vrchov patriacich pod Vihorlatské vrchy. Konkrétnejšie sa zrúcaniny nachádzajú približne 1 kilometer od obce Jasenov a asi 4 kilometre od Humenného.

Neslávne slávny hrad

Hrad bol v minulosti známy aj nie veľmi príjemnými okolnosťami. V 16. storočí sa na hrade totiž razili falošné peniaze. Zo začiatku sa používali cenné, neskôr menej hodnotné kovy. Vedúceho majstra peňazokazeckej dielne, Mikuláša, za jeho nezákonnú činnosť nakoniec popravili.

Záchrana hradu

Od roku 2011 prebieha rekonštrukcia a záchrana hradu obcou Jasenov v spolupráci s občianskym Združením na záchranu Jasenovského hradu. Hradný areál je voľne prístupný pre návštevníkov a turistov.

Výhľad a okolie

Hrad ponúka veľmi pekné výhľady predovšetkým severným smerom na mesto Humenné a okolie. V jeho blízkosti sa nachádzajú ďalšie známe hrady Brekov a Čičva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom