Jaskyňa Domica je najväčšou jaskyňou Slovenského krasu

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 03 20 oa14.48.24.jpg

Slovensko sa môže, okrem iného, pochváliť aj neuveriteľným prírodným bohatstvom, do ktorého patria určite aj naše jaskyne. Na Slovensku ich je možné nájsť hneď niekoľko desiatok a viacero z nich je naozaj krásnych a zaujímavých. Rovnako je to aj v prípade Jaskyne Domica, ktorá patrí u nás k tým najnavštevovanejším. Už ste ju niekedy videli?

Slovenský kras

Slovenský kras je rozlohou štvrtý najväčší národný park na Slovensku. Nachádza sa v okresoch Rožňava a Košice-okolie v Košickom kraji. Slovenský kras je známy pre svoje skalnaté útvary a veľký počet jaskýň a priepastí a tiež patrí medzi najväčšie krasové oblasti v strednej Európe. Vznikol v roku 2002 a ide o prvú slovenskú biosférickú rezerváciu.

Jaskyňa Domica

Jedným z najnavštevovanejších miest Slovenského krasu je aj Jaskyňa Domica. Tá sa nachádza v južnom svahu Silickej planiny, neďaleko obcí Dlhá Ves a Kečovo. Celkovo je jaskyňa dlhá niečo vyše 5 kilometrov, no sprístupnený je okruh dlhý 1 315 metrov.

Jedna z najkrajších jaskýň

Jaskyňa je známa aj pestrosťou kvapľovej výzdoby a bohatstvom tvarov. Aj vďaka tomu ju ľudia často radia k tým najkrajším jaskyniam u nás. Jedinečným zážitkom je aj  plavba po podzemnej riečke Styx s dĺžkou 140 metrov.

Jaskyňa je aj archeologickou lokalitou

Domica je tiež významnou archeologickou lokalitou. Predpodkladá sa, že bola obývaná už pred 5000 rokmi roľníckym neolitickým človekom. Vedeli ste o tom? Dôkazom tohto tvrdenia sú viaceré nálezy ako kamenné škrabadlá či skalné mlynčeky a iné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom