Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Jaskyňa Silická ľadnica patrí k svetovým unikátom

Sni mka obrazovky 2018 05 22 oa13.42.56.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko sa môže, okrem iného, pochváliť aj veľkým prírodným bohatstvom, do ktorého patria určite aj naše jaskyne. Na Slovensku ich je možné nájsť hneď niekoľko desiatok a viacero z nich je naozaj krásnych a zaujímavých. Rovnako je to aj v prípade Jaskyne Silická ľadnica, ktorá sa radí medzi svetové unikáty. Už ste túto jaskyňu niekedy videli?

Kde sa táto jaskyňa nachádza?

Jaskyňa Silická ľadnica je zaľadnená priepasť v strednej časti Silickej planiny, nachádza sa neďaleko obce Silica v okrese Rožňava. Táto jaskyňa je súčasťou Národného parku Slovenského krasu a zaujímavá je hneď z viacerých dôvodov.

Ako vznikla?

Táto priepasť vznikla preborením povaly na okraji krasovej jamy asi pred 2000 rokmi a je zaujímavá predovšetkým svojou celoročnou ľadovou výzdobou v spodnej časti priepasti, ktorá je turistom sprístupnená vybudovaným schodiskom.

Je najnižšie položenou ľadovou jaskyňou na svete

Táto jaskyňa je vďaka svojej celoročnej ľadovej výzdobe považovaná za najnižšie položenú ľadovú jaskyňu na svete. Vedeli ste to?

Jaskyňa je súčasťou Silicko-Gombaseckého podzemného hydrologického systému. Rovnako tak je vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku a od roku 1995 je tiež súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 24. mája 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: