Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je Kostol sv. Jána Krstiteľa v Kremnických Baniach stredom Európy?

Img_3894.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo sakrálnych stavieb, ktoré dotvárajú jedinečnosť našej krajiny. Niektoré sú dodnes zachovalé, iné sú zas sčasti zničené. Avšak každá takáto stavba má svoju veľkú hodnotu v rámci slovenských dejín. Medzi nádherné budovy kostolov patrí aj Kostol sv. Jána Krstiteľa, ktorý sa nachádza v Kremnických Baniach. Prečítajte si tento článok a dozviete sa aj to, prečo je tento kostol významný nielen pre Slovensko, ale aj pre celú Európu. Už ste v tomto kostole niekedy boli?

Kedy bol kostol postavený?

Kostol sv. Jána Krstiteľa v Kremnických Baniach bol postavený v gotickom slohu v 13. storočí, na jeho mieste stála pôvodne nemecká románska kaplnka. O dve storočia neskôr pribudla loď kostola a začiatkom 20. storočia bol rozšírený a nadobudol súčasnú podobu. Tento kostol je taktiež národnou kultúrnou pamiatkou. A v jeho blízkosti sa nachádza aj kláštor kapucínov.

Čím je tento kostol zaujímavý?

Vedeli ste, že lokalita tohto kostola je označovaná za stred Európy? Ďalšou zaujímavosťou je jeho poloha na rozvodí, kedy voda zo severnej polovice strechy steká do povodia Váhu a z južnej do povodia Hronu.

Symbol stredu Európy

Tento dôležitý geografický bod, ktorý nesie veľký význam aj pre Slovensko, je označený malým pamätníkom pri obrannom múre tohto kostola. Pamätník má podobu veľkého oblého kameňa, ktorý tvarom často pripomína nahor vztýčenú loptu amerického futbalu.

Ďalší významný kameň pri kostole

Pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 tam položili aj základný kameň Slovenskej štátnosti. Pri príležitosti osláv vzniku našej krajiny či pri príležitosti Dňa ústavy Slovenskej republiky  sa tam konajú pravidelne slávnostné zhromaždenia, ktorých sa zúčastňuje vždy veľké množstvo obyvateľov a hrdých Slovákov.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 25. decembra 2017Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: