Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kamenný vodopád Šomoška je jedným z tých najkrajších prírodných úkazov

Sni mka obrazovky 2018 01 14 oa18.55.19.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko sa okrem veľkého množstva pamiatok môže pochváliť aj veľkým množstvom prírodných úkazov a unikátov, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na svete. Medzi takéto unikáty patrí aj kamenný vodopád Šomoška, ktorý sa bude páčiť určite aj vám.

Šomoška

Šomoška je národnou prírodnou rezerváciou v Cerovej vrchovine. Nachádza sa v obci Šiatorská Bukovinka v okrese Lučenec. Rozloha tejto rezervácie je až 7,9 hektára. Na jej vrchole stojí gotický hrad Šomoška, ktorý postavili z bazaltových kvádrov a nájsť tam môžete aj kamenný vodopád a kamenné more.

Kamenný vodopád

Kamenný vodopád je vysoký asi 9 metrov a je situovaný pod týmto hradom. Vodopád patrí jednoznačne k tým najpôsobivejším prírodným výtvorom na Slovensku.

Kedy tento vodopád vznikol?

Vodopád vznikol asi pred štyrmi miliónmi rokov stuhnutím lávy. Vodopád pozostáva z tmavých päť- až šesťbokých čadičových stĺpov a svojou ohnutou formou sa radí k celoeurópskym unikátom.

Nájdete tam aj kamenné more

Neďaleko tohto vodopádu sa nachádza ďalšia zaujímavá atrakcia, kamenné more tvorené úlomkami takých istých tmavých čadičových stĺpov. Tieto stĺpy boli použité i pri stavbe neďalekého hradu Šomoška.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 17. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: