Kaštieľ v Ožďanoch

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 04 30 oa20.09.11.jpg

Napriek tomu, že naše Slovensko nie je až tak veľkou krajinou, tak ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či historických pamiatok. Kaštieľ v obci Ožďany patrí k zaujímavým pamiatkam, no v súčasnosti bohužiaľ chátra. Už ste si ho boli niekedy pozrieť?

Ožďany

Ide o obec, ktorá sa nachádza v okrese Rimavská Sobota. Jednou z najväčších dominánt obce je práve kaštieľ. Napriek tomu, že je snaha o jeho opravu, doteraz sa ju nepodarilo zrealizovať.

Kedy bol kaštieľ postavený?

Pôvodne renesančný poschodový kaštieľ bol postavený na návrší v prvej polovici 17. storočia na mieste, kde stál starší hrad, pravdepodobne zo začiatku 14. storočia. Zaujímavosťou je aj to, že zvyšky gotického hradu boli včlenené do nového kaštieľa, ktorý má pôdorys nepravidelného štvoruholníka.

Kaštieľ v polovici 18. storočia prestavali a zmenili aj fasády štyroch nárožných veží, ktoré sú pre tento kaštieľ typické.

Aký je jeho súčasný stav?

Do druhej svetovej vojny bol kaštieľ normálne obývaný. V roku 1945 bol značne poškodený priamymi zásahmi počas vojny. Napriek snahám sa doteraz nepodarilo uskutočniť opravu. Je to naozaj veľká škoda, lebo vyzerá veľmi pekne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom