Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kaštieľ v Strážkach patrí k najkrajším renesančným kaštieľom u nás

Sni mka obrazovky 2018 01 11 oa22.48.51.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Napriek tomu, že naše Slovensko je je rozlohou veľkou krajinou, tak ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či historických pamiatok. Medzi tie najkrajšie a najvýznamnejšie architektonické pamiatky u nás patrí aj krásny Kaštieľ v Strážkach. Už ste tento krásny kaštieľ niekedy videli?

Kde sa tento kaštieľ nachádza?

Kaštieľ je v súčasnosti už národnou kultúrnou pamiatkou nachádzajúcou sa v meste Spišská Belá, v miestnej časti Strážky na východnom Slovensku. Tento kaštieľ je považovaný za jeden z najkrajších kaštieľov renesančnej architektúry na Slovensku.

Kedy bol postavený?

Kaštieľ bol postavený na základoch hradu z 13. storočia v priebehu 16. storočia. Z pôvodne gotickej podoby bol prestavaný v renesančnom duchu a v 18. storočí bol barokovo-klasicisticky upravený. Avšak prevláda predovšetkým renesančný sloh. Pôvodne išlo o trojkrídlovú budovu, ktorá bola však po požiari začiatkom 18. storočia, dobudovaná do štvorcového profilu s vnútorným nádvorím.

Ako je na tom v súčasnosti?

Čo sa dá v kaštieli vidieť dnes? V kaštieli sa nachádzajú expozície Slovenskej národnej galérie, ktorá kaštieľ získala v roku 1972, prevodom po smrti majiteľky Margity Czóbelovej. V kaštieli sú okrem zbierky historickej knižnice a mobiliára kaštieľa aj expozícia Ladislav Mednyanszký a Strážky a expozícia Portrét 17. – 19. storočia na Spiši. V parku pri kaštieli je nainštalovaná expozícia plastiky.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 14. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: