Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kláštor v Hronskom Beňadiku je divom Banskobystrického kraja

Sni mka obrazovky 2018 01 25 oa22.30.08.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Napriek tomu, že naše Slovensko nie je až tak veľkou krajinou, tak ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či historických pamiatok. Medzi tie najkrajšie a najvýznamnejšie architektonické pamiatky u nás patrí aj krásny Kláštor v Hronskom Beňadiku. Už ste tento kláštor niekedy videli?

Kde presne sa kláštor nachádza?

Tento benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku tvorí súbor opevnených sakrálnych stavieb v obci Hronský Beňadik v okrese Žarnovica v Banskobystrickom kraji. Nachádza sa na mieste, kde prístup nie je ničím náročným, a tak si ho viete ísť pozrieť aj zblízka.

Kedy kláštor vznikol?

Benediktínske opátstvo v Hronskom Beňadiku slávnostne posvätili v roku 1075 v prítomnosti zakladateľa kláštora, ktorým bol uhorský kráľ Gejza I.

Miesto vzniku najstaršieho románskeho kláštora na našom území nebolo zvolené náhodne. Malo totiž priaznivé prírodné podmienky a existovala tam aj stará obchodná cesta spájajúca mesto Nitra s banskými lokalitami, z ktorých sa neskoršie vyvinuli kráľovské mestá.

Jeden zo 7 divov

Okrem toho, že ide o národnú kultúrnu pamiatku, tak v roku 2011 bol tento kláštor vyhlásený za jeden zo siedmich divov Banskobystrického samosprávneho kraja. Vedeli ste o tom?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 30. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: