Kláštor v Hronskom Beňadiku je divom Banskobystrického kraja

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 01 25 oa22.30.08.jpg

Napriek tomu, že naše Slovensko nie je až tak veľkou krajinou, tak ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či historických pamiatok. Medzi tie najkrajšie a najvýznamnejšie architektonické pamiatky u nás patrí aj krásny Kláštor v Hronskom Beňadiku. Už ste tento kláštor niekedy videli?

Kde presne sa kláštor nachádza?

Tento benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku tvorí súbor opevnených sakrálnych stavieb v obci Hronský Beňadik v okrese Žarnovica v Banskobystrickom kraji. Nachádza sa na mieste, kde prístup nie je ničím náročným, a tak si ho viete ísť pozrieť aj zblízka.

Kedy kláštor vznikol?

Benediktínske opátstvo v Hronskom Beňadiku slávnostne posvätili v roku 1075 v prítomnosti zakladateľa kláštora, ktorým bol uhorský kráľ Gejza I.

Miesto vzniku najstaršieho románskeho kláštora na našom území nebolo zvolené náhodne. Malo totiž priaznivé prírodné podmienky a existovala tam aj stará obchodná cesta spájajúca mesto Nitra s banskými lokalitami, z ktorých sa neskoršie vyvinuli kráľovské mestá.

Jeden zo 7 divov

Okrem toho, že ide o národnú kultúrnu pamiatku, tak v roku 2011 bol tento kláštor vyhlásený za jeden zo siedmich divov Banskobystrického samosprávneho kraja. Vedeli ste o tom?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom