Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kostol a kláštor sv. Kataríny Alexandrijskej alebo aj Katarínka

Sni mka obrazovky 2018 01 03 oa22.50.46.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo krásnych pamiatok, ktoré sa však rokmi ničia a nie vždy sa darí zrealizovať ich obnovu. Rovnako na tom je aj Kostol a kláštor sv. Kataríny Alexandrijskej alebo aj Katarínka, na ktorej obnove sa však našťastie pracuje. Zaslúži si to. Súhlasíte?

Vznik tohto miesta

Kostol a kláštor svätej Kataríny, hovorovo tiež Katarínka, je súbor zaniknutých budov kláštora, pomerne zachovaných kostolných múrov a kostolnej veže zo 17. storočia. Kláštorný komplex bol postavený v ranobarokovom štýle s neskorogotickými prvkami a stojí na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína Alexandrijská mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu.

Čo dopomohlo k zničeniu tohto miesta?

V 17. storočí bol kláštor niekoľkokrát poškodený tureckými vpádmi či cisárskymi vojskami, no vždy bol opätovne zrekonštruovaný. V dôsledku jozefínskych reforiem bol kláštor v 18. storočí zrušený. A tak museli mnísi toto miesto opustiť, inventár prevzali okolité kláštory a obce a stavba začala chátrať.

Kde sa toto miesto nachádza?

Zrúcaniny sa nachádzajú v strednej časti Malých Karpát v prírodnej rezervácii Katarína asi 3 kilometre západne od obce Dechtice. Prístup k ním je možný značkovaným modrým chodníkom z obce Naháč asi 2 kilometre severne. Tento chodník pokračuje až k zrúcaninám hradu Dobrá Voda.

Malokarpatská úzkorozchodná lesná železnica

V blízkosti kláštora je vybudovaná expozícia, venovaná malokarpatskej lesnej úzkorozchodnej železnici, ktorej trasa Smolenice – Dobrá Voda viedla neďaleko kláštora. Súčasťou tejto expozície je aj krátke koľajisko s dobovými vozidlami a bohaté informačné panely.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 6. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: