Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kostoľany pod Tríbečom ukrývajú jednu z najstarších sakrálnych pamiatok na Slovensku

Sni mka obrazovky 2018 03 06 oa11.51.47.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza aj veľmi veľa menších obcí a dediniek, ktoré však ukrývajú zaujímavé čí jedinečné pamiatky. Rovnako je to aj v prípade malej dedinky Kostoľany pod Tríbečom, v ktorej sa nachádza zaujímavý kostol. Už ste v tejto dedinke niekedy boli?

Kostoľany pod Tríbečom

Ide o obec, ktorá sa nachádza v okrese Zlaté Moravce. Napriek tomu, že ide aj do počtu obyvateľov o malú obec, žije tam niečo cez 300 ľudí, tak sa tam nachádza zaujímavá pamiatka, na ktorú sú obyvatelia právom hrdí.

Rímskokatolícky kostol sv. Juraja

Tento kostol je po Kostole svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch a Kostole sväteho Juraja v Nitrianskej Blatnici treťou najstaršou zachovanou predrománskou architektonickou pamiatkou na Slovensku. Vedeli ste o tom?

Kedy bol postavený?

Kostol bol postavený pravdepodobne najneskôr na prelome 10. a 11. storočia. Postupne sa však jeho vzhľad menil, čo spôsobili zmeny a vývoj v rámci výtvarných slohov a podobne. Kostol je zaujímavý aj tým, že sa v ňom nachádzajú zachované stredoveké fresky.

Okolie obce ponúka veľa možností v rámci turistiky. Nachádza sa tam bohatá fauna a flóra a Kostoľany pod Tribečom sú dokonca súčasťou chráneného krajinného územia Ponitrie. Neďaleko sa nachádza napríklad aj zrúcanina hradu Gýmeš.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 7. marca 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: