Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Legenda o hrôzostrašnom klaunovi menom Zozzaby, ktorý pochádzal z Česko-Slovenska – 1. časť

Zozzabytitulna1.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com

Vo svojom rozkvete malo mesto New Brighton (blízko Liverpoolu) v Anglicku aspoň 7 divadiel a jedným z nich bolo aj Floral Pavilion. Dvere divadla Floral Pavilion boli poprvýkrát otvorené v roku 1913 a je to jediné z týchto divadiel, ktoré funguje dodnes.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Floral_Pavilion_Theatre,_New_Brighton by E Pollock.jpg
Foto: www.imgur.com

Tak staré divadlo musí mať aj svoje legendy a príbehy o duchoch. Jeden z najznámejších duchov divadla Floral Pavilion je klaun Zozzaby. Jeho príbeh je však tragický a fakt, že ide o klauna, na strašidelnej atmosfére ešte pridáva.

Https://pxhere.com/en/photo/783387
Foto: www.imgur.com

Muž známy pod menom Frederick Zozzaby, ktorého pravé meno je zahalené v rúšku tajomstva, sa podľa legendy narodil v niekdajšom Česko-Slovensku. Inšpiroval sa pôvodnou francúzskou divadelnou postavou pierrot, ktorá spája pantomímu s komickými prvkami divadla Commedia dell’Arte. Zozzabyho typickým maskovaním bol veľký špicatý nos červenej farby. Predpokladá sa, že jeho prezývka Zozzaby bola odvodená od československého slova zobák, ktorý jeho nos pripomínal.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Raoul_de_Najac_as_Pierrot.jpg
Foto: www.imgur.com

Zozzaby sa poprvýkrát objavil v divadle Floral Pavilion začiatkom dvadsiatych rokov. Jeho niekdajšia sláva však rýchlo upadala a stál sa nezaujímavým a neúspešným umelcom. V depresii a pravdepodobne aj závislosti na alkohole a drogách už Zozzabyho vystúpenia nemali na divákov žiaden dopad. Stali sa obyčajnou rutinou, ktorej chýbala originalita.

Https://www.axs.com/monster of the week zozzaby the ghost clown 98755
Foto: www.imgur.com

Verejnosť vedela o Zozzabyho depresiách. Raz sa údajne pokúsil vyliať na obecenstvo vedro s benzínom a zapáliť ho. Riaditeľ divadla však predpovedal podobný scenár a privolal políciu, ktorá klauna okamžite zadržala. Podľa legendy skončil zúfalý Zozzaby v okresnom blázinci. V roku 1929 spáchal samovraždu.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Scary_Clowns_at_PDC2008_Party_at_Universal_Studios_(cropped).jpg
Foto: www.imgur.com

Smrť však Zozzabyho príbeh neukončila. Jeho duch pokračoval vo svojej púti. O tom sa však dočítate až v ďalšej časti.

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Daniel MičkoDátum 30. júla 2018Zdroj www.axs.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme , ,