Liptovská Mara patrí k tým najkrajším vodným dielam na Slovensku

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 05 20 oa16.14.27.jpg

Napriek tomu, že naša krajina sa nemôže pochváliť vlastným morom, tak tu máme viaceré vodné nádrže, ktoré stoja naozaj za to. Nie všetky sú sprístupnené a dá sa v nich v lete kúpať, ale aj tak patria k tým najväčším zaujímavostiam Slovenska. Tentokrát sme sa pozreli na pár zaujímavostí o Liptovskej Mare.

Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodné dielo, ktoré sa nachádza na strednom Liptove na Slovensku, pri Liptovskom Mikuláši. Toto vodné dielo bolo vybudované v rokoch 1969-1975. Pri jeho výstavbe bolo zaplavených až 13 obcí.

Využitie tejto vodnej nádrže

Liptovská Mara má viacero využití, pričom jedným z hlavných využití tejto priehrady je protipovodňová ochrana. Ďalej slúži aj na výrobu elektrickej energie.

Okrem toho je priehrada zaujímavá aj z rekreačného hľadiska. Neďaleko sa nachádza rekreačné stredisko pri Liptovskom Trnovci, a práve z tohto miesta je možné vyskúšať si vyhliadkovú plavbu po priehrade. Neďaleko nej sa nachádza aj Aquapark Tatralandia, ktorý patrí k turisticky obľúbeným miestam Liptova.

Archeologická lokalita Havránok 

Nad priehradným múrom Liptovskej Mary, asi 2 kilometre južne od obce Bobrovník sa nachádza archeologická lokalita Havránok. Ide o keltské opevnenie osady Kotínov, je tam vybudované aj múzeum v prírode.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom