Ľupčiansky hrad na Horehroní ožíva

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 04 06 oa11.40.20.jpg

Na Slovensku je možné nájsť veľké množstvo hradov či zámkov. Niektoré z nich prechádzajú rekonštrukciou. Rovnako je to aj v prípade Ľupčianskeho hradu na Horehroní. Už ste si tento hrad boli pozrieť?

Slovenská Ľupča

Hrad sa nachádza práve nad obcou Slovenská Ľupča. Táto obec je známa nielen kostolmi, ktoré sa tam nachádzajú, ale predovšetkým práve vďaka hradu.

Kedy bol hrad postavený?

Hrad vznikol na mieste staršieho hradiska po vpáde Mongolov ako kráľovský hrad približne v druhej polovici 13. storočia. Postupne prešiel viacerými stavebnými úpravami. Zaujímavosťou je aj to, že tam žil panovník Belo IV. V neskoršom období bol hrad majetkom viacerých významných uhorských magnátov, ako Matúša Čáka a iných.

Zaujímavosť hradu

Medzi jednu z najväčších zaujímavostí hradu patrí aj to, že na hornom hrade sa nachádza do skalného brala vysekaná studňa s hĺbkou 62 metrov, z ktorej vedie úniková chodba mimo hradieb.

Súčasný stav hradu

Po 2. svetovej vojne areál hradu slúžil ako učilište či ako priestory charity. Počas 90tych rokov minulého storočia hrad spravoval Krajský pamiatkový ústav v Banskej Bystrici, od ktorého ho v roku 2002 prebrali Železiarne Podbrezová. Nový vlastník vykonáva dodnes na Ľupčianskom hrade rozsiahle rekonštrukčné práce, ktoré dopomáhajú prinavrátiť vzhľad hradu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom