Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zrúcanina hradu pri Považskej Bystrici

Sni mka obrazovky 2018 04 02 oa19.54.13.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku je možné nájsť viacero zrúcanín hradov či zámkov, ktoré boli v minulosti domovom nejedného významného panovníka. Dnes sú už veľa z nich len zrúcaninami, no ani to im neuberá na ich čare. Medzi takéto zrúcaniny patrí aj hrad neďaleko Považskej Bystrice. Už ste si tento hrad boli pozrieť?

Kde sa hrad nachádza?

Zrúcanina hradu sa nachádza neďaleko Považskej Bystrice, na strmom vrchu na pravom brehu rieky Váh. K hradu je možné dostať sa cez Považské Podhradie, ide o miestnu časť Považskej Bystrice.

Kedy bol postavený?

Hrad bol postavený pravdepodobne v 12. alebo 13. storočí. Neexistujú nejaké presné údaje o jeho vzniku. Hrad bol pôvodne postavený a mal slúžiť na ochranu dôležitej považskej cesty.

Koncom 17. storočia obliehalo hrad vojsko cisára Leopolda I., keď ho krátko predtým obsadili tököliovské vojská. Z obavy, aby sa nestal sídlom povstalcov, ho cisár nechal v roku zničiť. Zaujímavá taktika, čo poviete?

Aký je jeho súčasný stav?

V súčasnosti sa čiastočne zachovali múry paláca, veží a opevnenia. Na paláci sú viditeľné otvory okien, miestami so zachovanými renesančnými rímsami. Hrad je však uzavretý a vstup do jeho areálu je len na vlastné riziko.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 3. apríla 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: