Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Matica slovenská v Martine

Sni mka obrazovky 2018 03 12 oa10.32.26.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza viacero kultúrnych inštitúcií, ktoré patria už dlhé roky neodmysliteľne k našej krajine. Rovnako je to aj v prípade Matice slovenskej v Martine. Pozreli sme sa na to, kedy vznikla a na pár zaujímavostí o tejto inštitúcii.

Matica slovenská

Matica slovenská je celonárodná kultúrna ustanovizeň, ktorá sídli v Martine. Založená bola na Prvom valnom zhromaždení v roku 1863. Jej úlohou je plniť dôležitú úlohu v integrácii slovenskej spoločnosti bez rozdielu sociálneho postavenia, náboženského vierovyznania či politickej príslušnosti.

Niektoré z aktivít Matice slovenskej

Matica slovenská sa orientuje predovšetkým na mládež, a tak organizuje viacero táborov či festivalov. Od roku 1990 každoročne organizuje pre deti, napríklad, medzinárodný detský tábor v Tatranskej Lesnej.

Každé tri roky tiež organizuje Matičný svetový festival slovenskej mládeže, na ktorom sa stretávajú mladí ľudia z celého sveta. Absolvujú rôzne športové podujatia, divadelné, folklórne a hudobné predstavenia, a tiež navštívia aj viaceré kultúrne pamiatky Slovenska.

Budova Matice slovenskej

Budova Matice slovenskej bola postavená v rokoch 1924 – 1926 a ide o veľmi zaujímavú stavbu. Od roku 1964 je kultúrnou pamiatkou. Pred budovou sa nachádza socha národného umelca Jána Kulicha „Matica slovenská“. Napriek tomu, že sídlo Matice slovenskej sa viackrát menilo, tak posledné roky sa nachádza práve v tejto budove.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 13. marca 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: