Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mestečko Spišské Podhradie na Spiši

Sni mka obrazovky 2018 03 09 oa14.20.39.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Spiši sa nachádza viacero zaujímavých miest či pamiatok. Viaceré z nich sú zapísané aj do Zoznamu kultúrneho dedičstva Unesco. Mestečko Spišské Podhradie patrí tiež k zaujímavým miestam Spiša. Už ste tam niekedy boli?

Spišské Podhradie

Ide o mestečko, ktoré sa nachádza v okrese Levoča, v Prešovskom kraji. Mesto a jeho okolie patrí k atraktívnym cieľom turistov. V samotnom Spišskom Podhradí je vyše 140 kultúrnych pamiatok a niekoľkých chránených lokalít.

Spišská Kapitula

Spišská Kapitula bola kedysi samostatnou obcou, no v súčasnosti je súčasťou práve Spišského Podhradia. Bola jedným z centier cirkevného školstva na Slovensku a v súčasnosti je sídlom spišského biskupstva.

Katedrála Svätého Martina

Dominantnou stavbou na Kapitule je románska katedrála Svätého Martina z 13. storočia. V kostole sa nachádzajú aj viaceré gotické oltáre, sochy, náhrobné tabule, náhrobky, kalichy, zvony a podobne. Nachádza sa tam aj najstaršia známa románska plastika na Slovensku – Leo albus.

Spišský hrad

Spišský hrad je zrúcaninou hradu, ktorá patrí na Slovensku k tým najnavštevovanejším počas celého roka. Napriek tomu, že sa hrad vypína nad mestom Spišské Podhradie, katastrálne patrí obci Žehra. Vedeli ste o tom?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor hoppeyrDátum 12. marca 2018
reklama:
reklama:
reklama: