Mestský hrad v Banskej Bystrici

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 04 14 oa21.48.54.jpg

Na Slovensku máme aj veľké množstvo hradov a zámkov. Niektoré z nich sú v horšom stave, no veľa z nich je zrekonštruovaných a využívaných aj dnes. Rovnako je to aj v prípade mestského hradu v Banskej Bystrici. Viete, čo sa v ňom v súčasnosti nachádza?

Banská Bystrica

Banská Bystrica patrí k tým najkrajším mestám na Slovensku. Nájsť tam môžete nejednu zaujímavú a jedinečnú pamiatku ako napríklad Múzeum Slovenského národného povstania či mestský hrad.

Mestský hrad

Najstaršou budovou mestského hradu je neskororománsky farský kostol panny Márie z druhej polovice 13. storočia. Pôvodne ho obklopoval cintorín, na ktorom až do 19. storočia stála románska kostnica, teda budova, kde sa ukladali exhumované kosti. Preto veľa ľuďom príde, že tento hrad vyzerá skôr ako kostol. Súhlasíte?

Mestský hrad v Banskej Bystrici vznikol popri pôvodnej baníckej osade, ktorá predchádzala založeniu mesta. Jeho funkciou bolo chrániť výnosy z ťažby drahých kovov, najmä z medi a striebra, a tiež chrániť kráľovskú pokladnicu.

V roku 2005 prebehla kompletná rekonštrukcia priestorov mestského hradu a od roku 2009 je v priestoroch hradu kaviareň a reštaurácia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom