Mestský hrad v Kremnici je tvorený nádhernými stredovekými budovami

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 01 11 oa22.29.58.jpg

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo hradov či zámkov, ktoré sú pre našu krajinu charakteristické. Veľa z nich sú v súčasnosti už len zrúcaninami, no medzi hrady, ktoré sú dodnes zachované patrí aj Mestský hrad v Kremnici v okrese Žiar nad Hronom. Už ste tam boli?

Mesto Kremnica

Už od 10. storočia sa v tomto meste ťažilo zlato a striebro. Nachádza sa tam aj Mincovňa Kremnica, ktorá je najstaršou dodnes existujúcou mincovňou na svete. Okrem tohto prvenstva sa mesto môže pochváliť aj hradným komplexom, ktorý sa určite oplatí vidieť.

Kedy hrad vznikol?

Pôvodne na mieste dnešného hradu stál románsky kostol s cintorínom a karnerom. Mestský hrad je komplexom stredovekých budov rôzneho poslania, ktoré vznikali postupne v priebehu troch storočí, od polovice 13. do konca 15. storočia.

Hrad je komplex stredovekých budov

A tak si môžete na tomto mieste pozrieť viac zaujímavých pamiatok ako napríklad Severnú vežu, Karner sv. Ondreja, Banícku baštu či Hodinovú vežu.

Kostol svätej Kataríny

Ústrednou stavbou tohto hradného komplexu je neskorogotický dvojloďový Kostol svätej Kataríny. Je to stavba s pomerne krátkou, ale širokou loďou, s dlhým presbytériom, dvoma kaplnkami a s mohutnou a vysokou vežou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom