Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Minerálne pramene na Slovensku tvoria veľké bohatstvo našej krajiny

Sni mka obrazovky 2018 07 05 oa9.03.09.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko je krajinou, ktorá sa radí množstvom a zložením minerálnych vôd medzi tie najvýznamnejšie štáty sveta. V súčasnosti sa na našom území nachádza vyše 1600 prameňov. Vedeli ste o tom?

Kde všade sa nachádzajú?

Rozloženie minerálnych prameňov na našom území je dosť nerovnomerné. Najväčšiu hustotu dosahujú v páse tiahnucom sa od Bardejova a Prešova, cez Popradskú kotlinu, Liptov, Turiec, Strážovské vrchy až po Trenčín.

Ďalšou oblasťou s veľkým výskytom prameňov je údolie Hrona od prameňa po Zvolen a západná časť Slovenského rudohoria.

V spojitosti s minerálnymi prameňmi netreba zabúdať ani na viaceré kúpeľné mestá na Slovensku, ktoré sú známe práve vďaka liečivým minerálnym prameňom. Či už napríklad Bardejov, Brusno či Číž.

Veľa takýchto minerálnych prameňov je voľne dostupných a tak sa k nim viete bez problémov dostať. Najrozšírenejšie sú u nás minerálne vody studené, preplynené. Z nich sú najpočetnejšie vody uhličité, inak nazývané aj kyselky a sírne vody. Najznámejšie minerálne vody sú Korytnica, Santovka, Slatina, Fatra, Salvator či Cígeľka.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 5. júla 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: