Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Modrý kostolík v Bratislave vyzerá ako z rozprávky

Fullsizerender 1 8.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Obdobie secesie je charakterizované ako výtvarný sloh, ktorému sa podarilo vniesť svoj umelecký rad všetkým prejavom a veciam moderného života. Ťažisko secesie neleží vo vysokom umení, v maľbe a sochárstve, ale v dekorácii a úžitkovom umení. Príkladom tohto slohu je v Bratislave aj Kostol svätej Alžbety, ľudovo Modrý kostolík.

Dva kostoly s rovnakým názvom

Vedeli ste, že v Bratislave sa nachádzajú dva kostoly s rovnakým názvom? A aj preto, nie len pre farbu, sa udomácnil stručný hovorový názov. Tento kostol je však zasvätený Alžbete Uhorskej, dcére Ondreja II., ktorá bola sväticou pochádzajúcou práve z Bratislavy.

Fullsizerender 2 8.jpg
www.instagram.com

Jeden z najkrajších kostolov v Bratislave

Modrý kostolík je secesnou sakrálnou stavbou, ktorá sa nachádza v bratislavskom Starom Meste. To, že ide o obľúbený kostol svedčia aj davy turistov, ktorí si chcú tento modrý kostol pozrieť aj zblízka.

Fullsizerender 16.jpg
www.instagram.com

Autorom bol Edmund Lechner

Kostolík bol postavený medzi rokmi 1909 až 1913, podľa projektu budapeštianskeho secesného architekta Ödöna Lechnera. Autor chcel stavbou položiť základy nového maďarského národného architektonického slohu, ktorý by kombinoval secesiu s ázijskými prvkami. Pôvodný zámer mu síce nevyšiel, no podarilo sa mu vytvoriť naozaj jedinečné dielo.

Ako z rozprávky

Svojimi tvarmi a farbou pripomína kostolík často nejakú budovu z rozprávky alebo o ňom často hovoria, že vyzerá ako keby bol z marcipánu.

Fullsizerender 3 8.jpg
www.instagram.com

Park Mini-Europe v Bruseli

Vedeli ste, že aj Slovensko má svoje symbolické zastúpenie v bruselskom parku Mini-Europe? Práve tam sa nachádza maketa tohto Modrého kostolíka.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 1. augusta 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: