Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Morské oko, jedno z najkrajších jazier na Slovensku

Img_3868.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku síce nemáme more, no nájsť je tu možné hneď viacero nádherných jazier a plies, ktoré patria medzi tie najcharakteristickejšie miesta našej prírody. A aj keď sa v nich nemôžete okúpať, určite sa oplatí ich vidieť a poprechádzať sa pri nich. Tentokrát sme sa pozreli na to ako vyzerá najväčšie jazero vo Vihorlatských vrchoch, ktorým je práve Morské oko. Už ste si ho boli pozrieť zblízka?

Tretie najväčšie prírodné jazero

Morské oko, v minulosti známe aj ako Veľké Vihorlatské jazero, sa môže pochváliť tým, že ide o tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku. Predbehli ho len Štrbské pleso a Veľké Hincovo pleso, ktoré môžete nájsť vo Vysokých Tatrách.

Kedy vzniklo toto jazero?

Vznik Morského oka sa datuje do obdobia doznievania sopečnej činnosti vo Vihorlate. Toto jazero vzniklo tak, že zosuv z východného svahu Motrogonu a Jedlinky zahradili dolinu potoka Okna a práve za vzniknutou bariérou sa vytvorilo toto prírodné jazero.

Zaujímavé údaje o tomto jazere

Dnešná podoba jazera existuje od osemdesiatych rokov 19. storočia. Práve v tom čase bol vybudovaný umelý priehradný múr. Pôvodných 7 hektárov plochy jazera sa po zvýšení vodnej hladiny o 5 metrov zmenilo na dnešnú plochu neuveriteľných 13,8 hektára. Maximálna dĺžka jazera je 750 metrov a šírka je 312 metrov. V najhlbších miestach je jazero hlboké až 25,1 metra.

Kde sa jazero nachádza?

Jazero sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a patrí do ochranného pásma územia Vihorlatský prales, skrátene aj Vihorlat. Toto územie bolo v roku 2007 zapísané do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO, konkrétne v kategórii Staré bukové pralesy Karpát a ostatných regiónov Európy. Hlavným dôvodom tohto zápisu boli zachovalé bukové pralesy s vyše 240 ročnými exemplármi.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 21. decembra 2017Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: