Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Muránsky hrad je tretí najvyššie položený slovenský hrad

Sni mka obrazovky 2018 05 05 oa9.54.48.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku je možné nájsť viacero zrúcanín hradov či zámkov, ktoré boli v minulosti domovom nejedného významného panovníka. Dnes je veľa z nich už len zrúcaninami, no ani to im neuberá na ich čare. Medzi takéto zrúcaniny patrí aj Muránsky hrad. Už ste tento hrad navštívili?

Muránsky hrad

Ide o zrúcaninu hradu, ktorá sa nachádza na na vrchu Cigánka, na južnom okraji Muránskej planiny, na sever od obce Muráň. Táto obec sa nachádza len 9 kilometrov od Revúcej. Zaujímavosťou tohto hradu je aj to, že ide o tretí najvyššie položený slovenský hrad. Vedeli ste o tom?

Kedy bol hrad postavený?

Hrad bol postavený ako kráľovský v období 13. storočia. Mal slúžiť na ochranu cesty vedúcej z Gemera do Liptova a Zvolena. Vďaka svojim neobyčajne pestrým dejinám patrí k najznámejším gemerským hradom.

Ženy z rodu Séčiovcov

Po zavraždení Juraja Séčiho sa o hrad starala jeho manželka Mária spolu so 4 dcérami. Najstaršia dcéra bola nielen udatná, ale aj pekná a volali ju „Muránska Venuša“. Dlhé roky sa jej darilo úspešne hrad chrániť. A aj tento rod zohral významné miesto v dejinách hradu.

Ako vyzerá v súčasnosti?

V roku 2005 sa uskutočnila pomerne rozsiahla rekonštrukcia hradu, v rámci ktorej boli postavené dve vyhliadkové plošiny. Tiež bola zrekonštruovaná hradná brána. Napriek tomu, že hrad je v súčasnosti len zrúcaninou, tak sa oplatí ju vidieť.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 5. mája 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: