Na hrade Branč žilo veľa významných panovníkov

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 05 14 oa21.53.08.jpg

Na Slovensku je možné nájsť viacero zrúcanín hradov či zámkov, ktoré boli v minulosti domovom nejedného významného panovníka. Dnes sú už veľa z nich len zrúcaninami, no ani to im neuberá na ich čare. Medzi takéto zrúcaniny patrí aj zrúcanina hradu Branč. Už ste si tento hrad boli pozrieť?

Kde sa hrad nachádza?

Hrad Branč sa nachádza v Myjavskej pahorkatine na homoľovom kopci, priamo nad miestnou časťou obce Podbranč, Podzámkom. Keďže sa nachádza na vyvýšenom mieste je dobre viditeľný už z diaľky.

Kedy bol hrad postavený?

Tento hrad bol postavený koncom 13. a začiatkom 14. storočia ako pohraničný hrad strážiaci cesty cez Malé Karpaty na Moravu.

Majitelia hradu

Na hrade sa vystriedalo dohromady asi 40 majiteľov. Medzi najznámejších z nich patria Matúš Čák Trenčiansky, uhorský kráľ Karol Róbert, Matej Korvín, český kráľ Ján Luxemburský, Žigmund Luxemburský či Stibor zo Stiboríc.

Napriek tomu, že v súčasnosti je z hradu len zrúcanina, tak sa oplatí ísť sa pozrieť aj na toto miesto. Zachovaných je viacero jeho častí, a tak má každý návštevník, čo obdivovať. Hrad je voľne prístupný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom