Na Slovensku sú zvieratá považované za veci, SaS to chce zmeniť!

Zdieľať
Pes (lat. Canis lupus f. familiaris) plemena jazveèík poèas súaže jazveèíkov pri príležitosti podujatia Poľovnícky deò v Malackách. Malacky, 23. august 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubèo
ilustračné: SITA/AP

Na Slovensku podľa poslancov NR SR za SaS chýba v legislatíve špecifická úprava postavenia zvieraťa. Preto poslanci liberálov Martin Poliačik a Lucia Nicholsonová predložili do parlamentu novelu Občianskeho zákonníka.

Podľa dvojice poslancov zviera je v súčasnosti chápané ako hnuteľná vec, pričom sa nerešpektujú jej osobitné vlastnosti. „Sme asi posledná krajina v Európe , ktorá má zviera definované ako vec. Ale zviera nie je ani televízor, ani práčka. Ak máme začať meniť legislatívu, toto je najnutnejší krok. Ak sa zhodneme na definícii zvieraťa, potom môžeme začať riešiť všetky konkrétne problémy,“ povedal dnes novinárom Poliačik. Liberáli na tlačovej besede mali ako príklad dvoch psíkov, ktorí mali na krku ceduľky s nápisom Vyzerám ako vec?

Podľa poslancov SaS návrh nemá byť úplnou úpravou právnych vzťahov k zvieratám, ale má vytvoriť elementárny základ pre úpravu v občianskoprávnych vzťahoch k zvieratám, z čoho by mala ostatná právna úprava na ich ochranu vychádzať. Právna norma špecifikuje vo všeobecnosti postavenie akéhokoľvek živého zvieraťa ako vnímajúcu bytosť, na ktorú by sa mali ustanovenia o veciach vzťahovať len v prípade, že to neodporuje povahe živého zvieraťa.

„Živé zviera má zvláštny význam a hodnotu ako zmyslami obdarený živý tvor. Živé zviera nie je vecou a ustanovenia o veciach sa na živé zviera použijú obdobne len v rozsahu, v ktorom to neodporuje jeho povahe,“ má znieť nový paragraf zákona. Návrh je inšpirovaný právnou úpravou v iných krajinách Európskej únie a podobná právna úprava je obsiahnutá aj v nedávno schválenom Občianskom zákonníku Českej republiky.

Absencia legislatívy v oblasti problematiky zvierat podľa Poliačika predstavuje tikajúcu bombu. „Máme tu množstvo týraných zvierat bez opatery, zatiaľ to všetko riešia dobrovoľníci,“ konštatoval Poliačik. Absencia takejto úpravy je podľa Poliačika a Nicholsonovej dôsledkom mnohých nežiaducich spoločenských vplyvov chovu spoločenských zvierat. „Ide napríklad o nelegálne a nekontrolované množenie zvierat s cieľom predaja mláďat, nekontrolované množenie túlavých zvierat bez majiteľa, absencia veterinárneho ošetrenia niektorých zvierat, týranie a neuplatňovanie riadnej zodpovednosti majiteľov za správanie ich zvierat,“ uvádzajú poslanci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom