Nálezy na Brekovskom hrade majú veľkú hodnotu

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 04 03 oa16.16.13.jpg

Na Slovensku je možné nájsť viacero zrúcanín hradov či zámkov, ktoré boli v minulosti domovom nejedného významného panovníka. Medzi zaujímavé zrúcaniny patrí aj zrúcanina Brekovského hradu. Už ste tam niekedy boli?

Kde sa zrúcanina hradu nachádza?

Ruiny tohto hradu je možné ľahko sledovať pri ceste medzi mestami Strážske a Humenné, je ich pekne vidieť už zďaleka. Nachádzajú sa na západnom okraji Humenských vrchov, ide o súčasť Vihorlatských vrchov, nad obcou Brekov.

Kedy bol hrad postavený?

Brekovský hrad bol vybudovaný v období stredoveku. Postavený bol ako strážny hrad spolu s inými blízkymi hradmi – Jasenov, Vinné a Čičva.

Súčasný stav?

Zachovalo sa viacero jeho častí, dokonca od roku 2009 prebiehala rekonštrukcia a záchrana tohto hradu občianskym Združením na záchranu Brekovského hradu. Hradný areál je voľne prístupný pre návštevníkov a turistov.

Vedeli ste o tom?

Medzi nálezmi z archeologického výskumu Zemplínskeho múzea v Michalovciach má významné miesto pomerne veľká kolekcia neskororenesančných kachlíc. Zaujímavými nálezmi sú tiež nálezy keramiky, železných hrotov šípov slovanského hradiska. Toto všetko sa našlo práve v miestach Brekovského hradu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom