Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Egyptská soška Neb-Senu: Vraj sa hýbe kvôli egyptskej kliatbe

Feb 2013 008.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: egyptmanchester.files.wordpress.com
reklama:
reklama:

Neb-Senu je malá soška pochádzajúca zo starovekého Egypta, ktorá je za sklom v múzeu v Manchestri od roku 1933. No a okolo sošky sa dejú podivné veci…

Soška sa skladá z modliacich sa osôb. Tento predmet je zamknutý v skrine zo skla, ku ktorej má prístup len kurátor múzea. Soška sa podľa profesora Briana Coxa datuje do roku 1800 p.n.l. Bola objavená v hrobke múmie. O hrobke sa toho veľa nevie, pár informácií máme len z hieroglyfov. Vlastníkom hrobky by mal byť Neb-Senu, sluha, ktorý mal sošku ako miesto pre svoje „ka“- dušu.

Nie je to dávno, čo kurátor našiel sošku v zmenenej polohe – otočenú. Nikto z tých, ktorí majú prístup k soške, sa sošky nedotýkal. V tejto skrinke je viac predmetov, ale pohol sa len tento jeden. Soška sa otočila v perfektnom a dokonalom kruhu.

Je viac teórií o tom, prečo sa soška hýbe. Hovorí sa o magnetizme či iných fyzikálnych javoch. V múzeu však veria tomu, že soškou hýbal duch toho, komu soška kedysi patrila.

Egyptológ Campbell Price si myslí, že sa soška hýbe kvôli egyptskej kliatbe. No a práve Price nakázal nainštalovať kamery, aby zachytávali vitrínu so soškou. A tak vraj vzniklo video, na ktorom možno pozorovať, ako sa soška otáča.

„V starovekom Egypte sa verilo, že ak sa múmia zničí alebo poškodí, tak potom soška môže byť niečo, do čoho sa prevtelí jej duša. Možno to je dôvod, prečo sa soška hýbe,“ povedal Price.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 11. augusta 2016Zdroj www.enkivillage.com www.telegraph.co.uk © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o
K téme ,
reklama:
reklama:
reklama: