Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Obec Ruská Bystrá ukrýva krásny drevený kostolík

Sni mka obrazovky 2018 03 12 oa10.37.07.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko je známe aj viacerými obcami či dedinkami, ktoré sú napriek nízkemu počtu obyvateľov niečím zaujímavé a jedinečné. Rovnako je to aj v prípade obce Ruská Bystrá, v ktorej sa nachádza drevený kostolík. Už ste v tejto obci niekedy boli?

 Obec Ruská Bystrá

Táto obec sa nachádza v okrese Sobrance, v Košickom kraji. Obklopujú ju Vihorlatské vrchy. Napriek tomu, že ide o veľmi malú obec, tak ukrýva veľmi významnú architektonickú pamiatku, drevený kostolík.

Drevené kostolíky

Drevené kostolíky patri medzi významné pamiatky sakrálnej architektúry na Slovensku. Ide o artikulárne kostolíky, teda kostolíky, ktoré boli postavené bez jediného klinca. Jeden taký sa nachádza aj v obci Ruská Bystrá.

Chrám Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša

Tento kostol je drevená gréckokatolícka cerkev byzantského obradu a postavený bol v priebehu 18. storočia. K tomuto kostolíku vedie aj turistický chodník, takže je ľahko prístupný.

Tento drevený kostolík bol v roku 1968 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku spolu s ďalšími 26 kostolmi ako súbor Východoslovenské drevené kostoly.

Od roku 2008 je tiež zapísaný v zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO spolu s ďalšími 7 kostolmi v kategórii Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 14. marca 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: