Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ochtinská aragonitová jaskyňa je kúzelná

Sni mka obrazovky 2018 01 17 oa14.02.34.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko sa môže pochváliť aj neuveriteľným prírodným bohatstvom, do ktorého patria určite aj naše jaskyne. Na Slovensku ich je možné nájsť hneď niekoľko desiatok a viacero z nich je naozaj krásnych a zaujímavých. Rovnako je to aj v prípade Ochtinskej aragonitovej jaskyne, ktorá patrí u nás k tým najnavštevovanejším. Už ste ju niekedy videli?

Kde sa jaskyňa nachádza?

Táto jaskyňa sa nachádza v Ochtinskom kryptokrase na severozápadnom svahu Hrádku v Revúckej vrchovine medzi Jelšavou a Štítnikom. Jaskyňa bola náhodne objavená v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne.

Aragonitová výplň jaskyne

Výplň jaskyne vznikla za špecifických hydrochemických a klimatických pomerov v uzavretých podzemných dutinách. Ochtinská aragonitová jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou a tiež je zapísaná do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Súčasnosť

Sprístupňovacie práce do jaskyne sa začali už v roku 1966 razením prístupovej štôlne dlhej 145 metrov, ktorá umožnila jaskyňu otvoriť pre verejnosť v roku 1972. Dĺžka jej sprístupnenej časti je 230 metrov a samotná prehliadka jaskyne trvá približne pol hodinu, ktorú môžete absolvovať aj dnes.

 

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 19. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: