ODHALENIE! Kiskov človek dosadil za hlavného architekta muža, ktorý vlastní architektonickú firmu!

Zdieľať
Kiska s Marekom Hattasom
Foto: SITA

Mesto Nitra získalo po troch rokoch hlavného architekta. Stal sa ním ešte v júni tohto roka Viktor Šabík, ktorého do funkcie vymenoval člen strany Andreja Kisku Za ľudí a primátor mesta Marek Hattas. Výber Šabíka je však nanajvýš zvláštny najmä z dôvodu, že je popritom konateľom v spoločnosti BARAK architekti s.r.o. a tým pádom sedí naraz na dvoch stoličkách. Nejde v tomto prípade o konflikt záujmov?

Ak chcete v Nitre stavať, vo veľa prípadoch musíte podať žiadosť na útvar hlavného acrhitekta, ktorému šéfuje práve Šabík. Práve toto oddelenie magistrátu vám povie presné podmienky, prípadne čo a kde môžete postaviť, či koľko môže mať vaša stavba poschodí. Šabík je nielenže hlavným architektom, ale aj konateľom firmy, ktorá podobné projekty vytvára a tak môže poľahky nastať situácia, kedy práve jeho firma bude žiadať o stanovisko oddelenie, ktoré riadi on sám. Je teda prekvapením, že magistrát Nitry na čele s Hattasom toto nepovažuje za jasný konflikt záujmov. Konflikt záujmov nehrozí. V pracovnej zmluve sú tieto situácie ošetrené tak, že pri dielach firmy BARAK architekti s.r.o je hlavný architekt Šabík povinný zdržať sa vyjadrení, posudzovania, hodnotenia, rozhodovania, zaujímania a vydávania vyjadrení, stanovísk a záväzných stanovísk. Tieto vyjadrenia a stanoviská bude v prípade diel firmy BARAK architekti s.r.o vydávať Komisia Mestského zastupiteľstva v Nitre pre územné plánovanie, architektúru, verejný priestor a investičnú činnosť,“ povedal pre NAJKY hovorca mesta Tomáš Holúbek. Primátor Marek Hattas nemal v minulosti bližší vzťah s hlavným architektom, stretávali sa zbežne na konferenciách, či verejných diskusiách k architektúre,“ opísal vzťah Hattasa so Šabíkom Holúbek.

Šabíkova firma BARAK architekti nie je v meste žiadnou neznámou a ešte minulý rok napríklad získala zákazku od mesta za 12 tisíc eur, vtedy však Hattas ešte nebol primátorom. Prečo sa teda mesto rozhodlo angažovať práve Šabíka, keď je okolo jeho osoby toľko otáznikov? Vo výberovom konaní pritom nebol iba on sám. Teraz však jasne sedí na dvoch stoličkách a to, či môže prísť ku konfliktu záujmov v konečnom dôsledku nikto odsledovať nemôže. Komisia vybrala architekta Šabíka ako najvhodnejšieho kandidáta, ktorý má 25-ročnú prax v odbore a zároveň vynikajúco pozná nitrianske reálie, keďže v Nitre žije a pôsobí,“ napísal v stanovisku pre NAJKY Holúbek.

Jednoduchým riešením by pritom bolo to, ak by sa Šabík po nástupe do funkcie hlavného architekta vzdal svojej pozície vo firme, kde je však jediným konateľom. On v nej však figuruje ako konateľ. Podľa právnika, ktorého sme k téme oslovili, no neželal si byť menovaný, ide o jasný konflikt záujmov. To však magistrát popiera. Podľa stanoviska mesta je však jasné, že s prípadným prepojením firmy na mesto počítali vopred, preto dali do pracovnej zmluvy jasné podmienky. Šabík sa teda evidentne nevyhne situáciám, kedy bude jeho spoločnosť žiadať o stanovisko oddelenie hlavného architekta, kde by mal finálne stanovisko dať práve on sám. A do rozhodovacieho procesu vidí málokto, je teda veľmi málo pravdepodobné, že by sa verejnosť dozvedela, ak by sa Šabík angažoval do čohokoľvek, čo by súviselo s jeho firmou. Problémom môže byť navyše aj to, že môže Šabík inak pristupovať ku klientom, ktorých pozná z minulosti a pre ktorých jeho firma BARAK architekti už v minulosti čokoľvek robila. Je teda otázne, ako bude tieto situácie jeho oddelenie riešiť a v konečnom dôsledku aj samotný primátor, ktorý chcel byť od začiatku svojho pôsobenia transparentným.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom