Oltár Majstra Pavla v Levoči je svetovým unikátom

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 01 11 oa22.54.34.jpg

Na Slovensku sa nachádza viacero významných umeleckých diel, ktorých autormi sú práve Slováci. Medzi jeden takýto umelecký unikát patrí aj Oltár Majstra Pavla, ktorý sa nachádza v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. Už ste si ho boli pozrieť?

Mesto Levoča

Levoča patrí k tým mestám, ktoré sa môžu pochváliť bohatou históriou a nachádza sa tam viacero zaujímavých historických pamiatok, od radnice, cez kostol až po oltár Majstra Pavla. Historické centrum sa bude určite v tomto meste páčiť aj vám.

Majster Pavol z Levoče

Majster Pavol bol neskorogotickým rezbárom a sochárom, ktorý je autorom viacerých významných diel po celom Slovensku. Jeho dielňa pracovala veľmi intenzívne, pretože sa z nej zachovalo dodnes veľké množstvo diel na východnom a strednom Slovensku, ktoré vznikli tesne za sebou.

Oltár Majstra Pavla

Majster Pavol je známy predovšetkým tým, že je tvorcom najvyššieho dreveného oltára na svete, ktorý sa nachádza v Bazilike sv. Jakuba práve v Levoči. Oltár je vysoký 18,62 metra a práve preto ide o najvyšší neskorogotický krídlový oltár na svete, šíroký je 6,27 metra. Nachádza sa v priestore chrámového presbytéria a patrí k tým najväčším umeleckým dielam svojho druhu v zaalpskej Európe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom