Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Opálové bane pri obci Červenica

Sni mka obrazovky 2018 04 06 oa11.35.55.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza viacero unikátnych miest, ktoré nám môžu závidieť aj v zahraničí. Rovnako to je aj v prípade opálových baní na východnom Slovensku. Už ste o tomto unikáte neďaleko obce Červenica počuli?

Obec Červenica

Malá obec Červenica sa nachádza na východe Slovenska, v okrese Prešov. Medzi jednu z najväčších dominánt tejto obce patria známe Opálové bane, ktoré patria k svetovým unikátom.

Opálové bane

Opálové bane pri obci Červenica boli jedinou ťaženou lokalitou na svete, kým sa neojbavili náleziská opálu v Mexiku a Austrálii v 19. storočí. Slovenský drahý opál si obľúbili členovia rodiny cisára Napoleona. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál Oheň trójsky.

Najväčší opál menom Harlekýn našli v roku 1775 na dne potoka v osade Červenica a dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni. Vedeli ste o tom?

Súčasný stav baní

V súčasnosti tieto bane začínajú znovu ožívať a lokalita, ktorá je chráneným areálom, je prístupná aj turistom. Bane majú spolu 22 kilometrov chodieb a niektoré aj 7 poschodí. Nachádza sa tam aj náučný chodník. V Krajskom múzeu v Prešove je zas otvorená stála expozícia Neživá príroda, ktorej súčasťou je aj drahý opál práve z týchto baní.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 7. apríla 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: