Opálové bane pri obci Červenica

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 04 06 oa11.35.55.jpg

Na Slovensku sa nachádza viacero unikátnych miest, ktoré nám môžu závidieť aj v zahraničí. Rovnako to je aj v prípade opálových baní na východnom Slovensku. Už ste o tomto unikáte neďaleko obce Červenica počuli?

Obec Červenica

Malá obec Červenica sa nachádza na východe Slovenska, v okrese Prešov. Medzi jednu z najväčších dominánt tejto obce patria známe Opálové bane, ktoré patria k svetovým unikátom.

Opálové bane

Opálové bane pri obci Červenica boli jedinou ťaženou lokalitou na svete, kým sa neojbavili náleziská opálu v Mexiku a Austrálii v 19. storočí. Slovenský drahý opál si obľúbili členovia rodiny cisára Napoleona. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál Oheň trójsky.

Najväčší opál menom Harlekýn našli v roku 1775 na dne potoka v osade Červenica a dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni. Vedeli ste o tom?

Súčasný stav baní

V súčasnosti tieto bane začínajú znovu ožívať a lokalita, ktorá je chráneným areálom, je prístupná aj turistom. Bane majú spolu 22 kilometrov chodieb a niektoré aj 7 poschodí. Nachádza sa tam aj náučný chodník. V Krajskom múzeu v Prešove je zas otvorená stála expozícia Neživá príroda, ktorej súčasťou je aj drahý opál práve z týchto baní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom