Opevnený kláštor v Bzovíku

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 05 11 oa17.33.27.jpg

Na Slovensku je možné nájsť viacero zaujímavých a jedinečných miest. Rovnako je to aj v prípade kláštora, ktorý sa nachádza neďaleko obce Bzovík v okrese Krupina. Viete, čím je tento kláštor výnimočný?

Kláštor v Bzovíku

Kláštor v Bzovíku bol postavený v prvej polovici 12. storočia. Pôvodne išlo o benediktínsky kláštor, ktorý bol zasvätený prvému uhorskému kráľovi sv. Štefanovi. Neskôr Benediktínov vystriedali premonštráti.

Románsky dvojvežový kostol, ku ktorému pribudla neskôr, po dostavbách, kláštorná budova s rajským dvorom a krížovou chodbou, bol jednou z našich najvýznamnejších románskych stavebných pamiatok.

Prečo sa z kláštora stala pevnosť?

Kostol s kláštorom sa v priebehu 15. storočia často stávali terčom útokov, dokonca viackrát objekt vyhorel, načo ho vzápätí opravili a čiastočne prestavali. A postupne bolo toto miesto premenené na pevnosť, aby odolalo útokom.

Ako to tam vyzerá v súčasnosti?

Areál bývalého kláštora sa nachádza v stave ruín, okrem vonkajšieho opevnenia, ktoré vyzerá zachovalo. Toto miesto je dobre viditeľné po odbočení z hlavnej cesty južne od obce. Už ste tam niekedy boli?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom