Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Oponický hrad

Sni mka obrazovky 2018 05 13 oa19.43.12.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko je krajinou síce malou, no ponúka veľké množstvo kultúrnych či historických pamiatok. Nájsť tu môžete veľa hradov či zámkov, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou našej krajiny a môžeme byť na tieto pamiatky právom hrdí. Medzi tieto pamiatky jednoznačne patrí aj zrúcanina Oponického hradu.  Už ste na tomto hrade boli?

Kde sa hrad nachádza?

Oponický hrad sa nachádza na západnom výbežku pohoria Tribeč nad obcou Oponice. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z konca 13. storočia. Za zakladateľov a prvých vlastníkov hradu sa považujú Čákovci.

Ako vyzerá hrad v súčasnosti?

Hradné ruiny vymedzujú holé obvodové múry okolo nádvoria hradu. Rozoznateľná je veľká veža opevnenia a časti konštrukcií hradných palácov a hospodárskych budov. K zrúcaninám hradu je možné sa dostať a naskytne sa vám tiež veľmi pekný výhľad na okolité miesta a prírodu.

Kaštieľ v obci

Medzi zaujímavú a krásnu pamiatku obce patrí aj renesančný kaštieľ šľachtického rodu Apponyiovcov, ktorý bol postavený v 16.-17. storočí. Nachádza sa priamo v obci a v súčasnosti je z neho, po rozsiahlej rekonštrukcii, nádherný hotel.

Apponyiho knižnica

Súčasťou tohto kaštieľa je aj Apponyiho knižnica so vzácnymi knihami, ktorá je návštevníkom sprístupnená celoročne. Už ste boli na tomto mieste?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 16. mája 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: