Pamätná izba Jozefa Miloslava Hurbana v Hlbokom

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 03 18 oa21.12.25.jpg

Slovensko sa môže pochváliť aj veľkým počtom významných osobností v našich národných dejinách. V súčasnosti sa na na viacerých miestach nachádzajú ich pamätné izby, ktoré pripomínajú ich život a prácu. Jednou z najnavštevovanejších miest je aj Pamätná izba Jozefa Miloslava Hurbana v Hlbokom. Už ste tam boli?

Kto bol Jozef Miloslav Hurban?

Hurban bol prvý predseda Slovenskej národnej rady, slovenský spisovateľ, novinár, politik a organizátor kultúrneho života slovenského národného hnutia, evanjelický kňaz a vedúca osobnosť slovenského povstania 1848-49.

Obec Hlboké

Táto obec je v našich dejinách známa predovšetkým tým, že tam pôsobil práve Hurban ako evanjelický kňaz. A v roku 1843 spolu so Štúrom a Hodžom tam uzákonili novú podobu spisovnej slovenčiny.

Pamätná izba Jozefa Miloslava Hurbana v Hlbokom

Pamätná izba bola verejnosti sprístupnená v roku 1967, pri príležitosti 150. výročia narodenia J.M. Hurbana. Ide o je vysunutú expozíciu Záhorského múzea v Skalici. Jednotlivé expozície, ktoré sú súčasťou vám priblížia zaujímavé udalosti či úspechy tejto významnej osobnosti a odprezentujú Hurbanovú činnosť.

Sni mka obrazovky 2018 03 18 oa21.12.25.jpg

Pamätná izba približuje život a jeho dielo, jeho účasť v povstaní v roku 1848-1849 a národnobuditeľskú činnosť. Všíma si tiež Hlboké ako rodisko jeho syna, popredného slovenského spisovateľa, publicistu, politika a organizátora národného života Svetozára Hurbana Vajanského.

Sni mka obrazovky 2018 03 18 oa21.12.29.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom