Pamätná izba Pavla Dobšinského

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 03 20 oa15.00.13.jpg

Slovensko sa môže pochváliť aj veľkým počtom významných osobností v našich národných dejinách. V súčasnosti sa na na viacerých miestach nachádzajú ich pamätné izby, ktoré pripomínajú ich život a prácu. Už ste niekedy boli v Pamätnej izbe spisovateľa Pavla Dobšinského?

Slavošovce

Obec Slavošovce sa nachádza v okrese Rožňava, napriek tomu, že nejde o veľkú obec, tak sa môže obec pochváliť aj tým, že práve v tejto obci sa nachádza dom, v ktorom sa v roku 1828 narodil Pavol Dobšinský.

Pavol Dobšinský

Dobšinský sa počas svojho života venoval viacerým aktivitám, bol spisovateľ, etnograf, pedagóg a kazateľ. Známy je predovšetkým svojou detskou tvorbou. Jeho rozprávky sú obľúbené aj medzi súčasnými deťmi.

Sni mka obrazovky 2018 03 20 oa14.58.13.jpg

Pamätná izba

Pamätná izba je svedectvom doby, v ktorej žil a tvoril Dobšinský. Vidieť tam môžete materiál regionálneho charakteru, doplnený dobovými predmetmi a nástrojmi používanými v minulosti. Dozvedieť sa môžete viac zo života spisovateľa a tiež vidieť viaceré ukážky z tvorby Dobšinského.

Sni mka obrazovky 2018 03 20 oa15.00.13.jpg

Obec si túto osobnosť uctila na viacerých miestach

Okrem Pamätnej izby sa v obci nachádza aj pamätník P. E. Dobšinského a miestna základné škola nesie meno Pavla Emanuela Dobšinského.

Sni mka obrazovky 2018 03 20 oa15.00.26.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom