Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Legenda o čarodejnici menom Perchta. Vychádzala do ulíc na Vianoce a toto robila deťom.

Perchta 1.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.halloween.de
reklama:
reklama:

Frau Perchta, tak sa volá bytosť, ktorú preslávili bratia Grimmovci vo svojom príbehu. V literatúre sa objavuje aj pod menom Berchta a je opisovaná ako čarodejnica, ktorá má jednu nohu neporovnateľne väčšiu ako druhú. Prečítajte si viac o tejto strašidelnej legende.

Meno Perchta pôvodne označovalo alpská bohyňa, ktorú považovali za ochrankyňu zverov. Neskôr vznikla legenda o tom, že Perchta je čarodejnica, ktorá sa objavuje počas Sviatku Troch Kráľov. V legendách má dve podoby – niekedy ju opisujú ako krásnu ženu s pleťou bielou ako sneh, inokedy je zase opisovaná ako stará a škaredá žena. V niektorých príbehoch sa vyskytuje ako žena s dvoma tvárami.

Masopust_drzime_10.jpg
By Čeněk Zibrt – Čeněk Zibrt. Masopust držíme. Praha : Nákladem F. Šimáčka, 1910, Public Domain, commons.wikimedia.orgBy Čeněk Zibrt - Čeněk Zibrt. Masopust držíme. Praha : Nákladem F. Šimáčka, 1910, Public Domain, commons.wikimedia.org

Príbehy hovoria, že Perchta prichádzala do príbytkov ľudí počas trojkráľovej noci a dobrý deťom a poslušnému služobníctvu necháva v topánkach striebornú mincu. Pre deti, ktoré neposlúchali, mala Perchta pripravené niečo celkom iné a poriadne desivé. Podľa príbehov, ktoré mali zrejme deti vystrašiť, im Perchta rozpárala brucho a vybrala vnútornosti. Tie nahradila slamou a kameňmi. Podobný trest čakal podľa legendy a ľudí, ktorí porušili pôst a dovolili si počas pôstneho obdobia jesť.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor PejaDátum 4. mája 2016Zdroj boredomtherapy.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: