Hnijúce telá a neznesiteľný zápach! 10 faktov o cintorínoch a smrti vo viktoriánskej ére!

Zdieľať
cats

Ľudia celý život dúfajú, že nájdu pokoj aspoň po smrti, no vo viktoriánskej dobe to pre väčšinu z nich neplatilo. Nebolo ničím nezvyčajným, že na nebožtíka pochovali ďalších troch ľudí, prípadne rozkladajúce sa časti tela omylom vykopali a nechali ležať tak. Prečítaj si to sám…

1.

Vo viktoriánskej dobe pribúdalo nebožtíkov každý deň geometrickým radom, no miesta na pochovávanie bolo málo. Pohrebiská ani pozemky kostolov časom nestačili, a tak často natlačili do jedného hrobu viacero truhiel. 20 rakiev na sebe nebolo ničím nezvyčajným.

1
Zdroj: Pinterest Foto: www.imgur.com

2.

Ak niekomu zomrel milovaný človek, okrem smútku to danej osobe prinieslo aj strach z toho, že sa prebudí a začne ho strašiť ako zombík alebo upír. Preto boli občas telá pochovávané tvárou dolu – v prípade, že by nebožtík začal hrabať, len by sa prekopal ešte hlbšie do zeme. Bohatšie rodiny stavali okolo hrobu kovovú klietku, ktorá by zabránila prebudenej mŕtvole utiecť z hrobu.

2
Zdroj: Pinterest Foto: www.imgur.com

3.

Viktoriánske cintoríny boli plné pohodených kostí a hnijúcich tiel, ktoré tam nechali bezohľadní hrobári, keď kopali nový hrob.

3
Zdroj: Pinterest Foto: www.imgur.com

4.

Ak našiel hrobár pozostatok starej rakvy, predal ju ako kurivo. Preplnené cintoríny sa tak stali zároveň centrom pre cieľavedomých obchodníkov.

4
Zdroj: Pinterest Foto: www.imgur.com

5.

Viktoriánske cintoríny neznesiteľne zapáchali. Prispeli k tomu už spomínané rozkladajúce sa, voľne pohodené telá. Smrad bol tak strašný, že mal negatívny dopad aj na zdravie miestneho obyvateľstva. Situáciu vystihol neznámy londýnsky hrobár, keď povedal, že jeho žumpa voňala v porovnaní s puchom cintorína ako ruže.

5
Zdroj: Pinterest Foto: www.imgur.com

6.

Hrobári údajne hrávali  hru s kosťami zosnulých. Hra bola podobná dnešnému bowlingu a len dokazovala, že za viktoriánskych čias boli cintoríny prepchaté do prasknutia a nájsť kosť či kúsok tela v rozklade nebolo ničím výnimočným.

6
Zdroj: The Guardian Foto: www.imgur.com

7.

K nebezpečným javom patrili aj tzv. mŕtvolné pary.

7
Zdroj: The Guardian Foto: www.imgur.com

8.

Pracovníci museli často znášať neznesiteľný pach pochádzajúci z rozkladajúcich sa tiel z kostolov a kaplniek. Arómu smrti sa snažili ľudia prekonať s vreckovou na nose.

8
Zdroj: Science Museum Foto: www.imgur.com

9.

Na 200 metrov štvorcových cintorína pripadalo zväčša 60 až 70 tisíc tiel.

9
Zdroj: Pinterest Foto: www.imgur.com

10.

Počas viktoriánskej éry boli pohreby komplikovanou záležitosťou. Občas bolo jednoduchšie najať si ľudí, ktorí budú počas obradu bez slova postávať pri hrobe a tváriť sa smutne.

10
Zdroj: Pinterest Foto: www.imgur.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom