Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Hnijúce telá a neznesiteľný zápach! 10 faktov o cintorínoch a smrti vo viktoriánskej ére!

cats
11
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Ľudia celý život dúfajú, že nájdu pokoj aspoň po smrti, no vo viktoriánskej dobe to pre väčšinu z nich neplatilo. Nebolo ničím nezvyčajným, že na nebožtíka pochovali ďalších troch ľudí, prípadne rozkladajúce sa časti tela omylom vykopali a nechali ležať tak. Prečítaj si to sám…

1.

Vo viktoriánskej dobe pribúdalo nebožtíkov každý deň geometrickým radom, no miesta na pochovávanie bolo málo. Pohrebiská ani pozemky kostolov časom nestačili, a tak často natlačili do jedného hrobu viacero truhiel. 20 rakiev na sebe nebolo ničím nezvyčajným.

1
Zdroj: PinterestFoto: www.imgur.com

2.

Ak niekomu zomrel milovaný človek, okrem smútku to danej osobe prinieslo aj strach z toho, že sa prebudí a začne ho strašiť ako zombík alebo upír. Preto boli občas telá pochovávané tvárou dolu – v prípade, že by nebožtík začal hrabať, len by sa prekopal ešte hlbšie do zeme. Bohatšie rodiny stavali okolo hrobu kovovú klietku, ktorá by zabránila prebudenej mŕtvole utiecť z hrobu.

2
Zdroj: PinterestFoto: www.imgur.com

3.

Viktoriánske cintoríny boli plné pohodených kostí a hnijúcich tiel, ktoré tam nechali bezohľadní hrobári, keď kopali nový hrob.

3
Zdroj: PinterestFoto: www.imgur.com

4.

Ak našiel hrobár pozostatok starej rakvy, predal ju ako kurivo. Preplnené cintoríny sa tak stali zároveň centrom pre cieľavedomých obchodníkov.

4
Zdroj: PinterestFoto: www.imgur.com

5.

Viktoriánske cintoríny neznesiteľne zapáchali. Prispeli k tomu už spomínané rozkladajúce sa, voľne pohodené telá. Smrad bol tak strašný, že mal negatívny dopad aj na zdravie miestneho obyvateľstva. Situáciu vystihol neznámy londýnsky hrobár, keď povedal, že jeho žumpa voňala v porovnaní s puchom cintorína ako ruže.

5
Zdroj: PinterestFoto: www.imgur.com

6.

Hrobári údajne hrávali  hru s kosťami zosnulých. Hra bola podobná dnešnému bowlingu a len dokazovala, že za viktoriánskych čias boli cintoríny prepchaté do prasknutia a nájsť kosť či kúsok tela v rozklade nebolo ničím výnimočným.

6
Zdroj: The GuardianFoto: www.imgur.com

7.

K nebezpečným javom patrili aj tzv. mŕtvolné pary.

7
Zdroj: The GuardianFoto: www.imgur.com

8.

Pracovníci museli často znášať neznesiteľný pach pochádzajúci z rozkladajúcich sa tiel z kostolov a kaplniek. Arómu smrti sa snažili ľudia prekonať s vreckovou na nose.

8
Zdroj: Science MuseumFoto: www.imgur.com

9.

Na 200 metrov štvorcových cintorína pripadalo zväčša 60 až 70 tisíc tiel.

9
Zdroj: PinterestFoto: www.imgur.com

10.

Počas viktoriánskej éry boli pohreby komplikovanou záležitosťou. Občas bolo jednoduchšie najať si ľudí, ktorí budú počas obradu bez slova postávať pri hrobe a tváriť sa smutne.

10
Zdroj: PinterestFoto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor KatkaDátum 17. februára 2015Zdroj viralnova.com, © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o., viralnova.com
K téme
reklama:
reklama:
reklama: