Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prepoštská jaskyňa v Bojniciach

Sni mka obrazovky 2018 04 16 oa15.46.57.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
muzeumpraveku.sk
reklama:
reklama:

Slovensko sa môže, okrem iného, pochváliť aj neuveriteľným prírodným bohatstvom, do ktorého patria určite aj naše jaskyne. Na Slovensku ich je možné nájsť hneď niekoľko desiatok a viacero z nich je naozaj krásnych a zaujímavých. Rovnako je to aj v prípade Prepoštskej jaskyne. Už ste ju niekedy videli?

Prepoštská jaskyňa

Táto jaskyňa sa nachádza takmer v centre kúpeľného mesta Bojnice. Okrem krásneho Bojnického zámku sa určite oplatí navštíviť aj túto jaskyňu, ktorá je chránená mohutným skalným previsom.

Sni mka obrazovky 2018 04 16 oa15.46.52.jpg
muzeumpraveku.sk

Ako jaskyňa vznikla?

Jaskyňa vznikla činnosťou termálnych prameňov, ktorých minerály sa ukladali a vytvárali travertínovú kopu.

Sni mka obrazovky 2018 04 16 oa15.46.57.jpg
muzeumpraveku.sk

Zaujímavosťou tejto jaskyne je aj to, že vďaka opakovaným archeologickým výskumom bola zaradená medzi najbohatšie jaskynné sídliská na Slovensku, keďže sa v nej a v jej okolí našlo viac ako 3 000 artefaktov. Prepoštská jaskyňa patrí k vzácnym strednopalelitickým náleziskám nielen na Slovensku, ale aj strednej Európe.

Múzeum praveku

Pri jaskyni je vytvorené aj Múzeum praveku, ktoré ponúka expozíciu priamo na miestach, kde žil niekedy neandertálsky pračlovek. Dozvedieť sa tak môžete informácie o období, v ktorom títo ľudia žili, spôsob ich života, lovu a jedálny lístok.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 20. apríla 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: