Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pri vzniku Liptovskej Mary bolo zaplavených až 13 obcí

Img_3870.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Slovensko je síce malou krajinou, no o to viac je tu možné nájsť veľké prírodné bohatstvo, na ktoré môže byť každý Slovák právom hrdý. Medzi prírodné bohatstvo, ktoré robí našu krajinu výnimočnou patria aj rôzne jazerá, plesá a v neposlednom rade aj priehrady či vodné nádrže. Medzi jednu z najvýznamnejších priehrad u nás patrí aj Liptovská Mara. Už ste ju niekedy videli?

Kedy táto priehrada vznikla?

Liptovská Mara je priehradou, alebo aj vodnou nádržou, ktorá bola vybudovaná v rokoch 1969-1975. Vedeli ste, že pri jej výstavbe bolo zaplavených až 13 obcí? Táto vodná nádrž sa nachádza na strednom Liptove, konkrétnejšie pri Liptovskom Mikuláši. A je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády.

Priehrada v číslach

Toto vodné dielo vybudovala spoločnosť Váhostav v druhej polovici 20. storočia a jej celkový objem je neuveriteľných 360,5 milióna m3. A práve kvôli tomu je Liptovská Mara najväčšou vodnou nádržou na Slovensku.

Súčasné využitie

Hlavným účelom priehrady je protipovodňová ochrana, ale slúži aj na výrobu elektrickej energie, keďže pod hrádzou sa nachádzajú 4 turbíny. Okrem týchto dvoch využití je priehrada zaujímavá aj z rekreačného hľadiska. Neďaleko môžete nájsť rekreačné stredisko pri Liptovskom Trnovci, a práve z tohto miesta je možné vydať sa na vyhliadkovú plavbu po priehrade. Neďaleko nej sa nachádza aj Aquapark Tatralandia, ktorý patrí k vyhľadávanému miestu nejedného turistu.

Zaujímavosťou je aj Havránok

Nad priehradným múrom Liptovskej Mary, 2 kilometre južne od obce Bobrovník, na východnom úpätí vrchu Úložisko sa nachádza archeologická lokalita Havránok. Ide o keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1. storočia pred Kristom. Je tam dokonca vybudované aj múzeum v prírode, ktoré sa určite oplatí vidieť.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 22. decembra 2017Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: