Šarišský hrad je tým pravým miestom na prechádzku

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 01 03 oa22.57.17.jpg

Na Slovensku je známych viacero zrúcanín hradov či zámkov, ktoré napriek svojmu horšiemu stavu majú svoje čaro a veľa z nich ešte aj tak ponúka návštevníkom priestor na prechádzku či pekný. Rovnako je to aj v prípade Šarišského hradu. Už ste na tomto hrade niekedy boli?

Vznik Šarišského hradu

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku, pretože jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Najstaršie osídlenie hradného kopca je dokladované nálezmi neolitickej keramiky a štiepaných kamenných produktov. Ďalšie obdobie osídlenia hradu dokazujú nálezy neskorolaténskej grafitovej keramiky a liatej bronzovej spony. Takže tento hrad má naozaj bohatú históriu.

Kde sa hrad nachádza?

Tento hrad je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom Veľký Šariš. Poloha kopca v údolí rieky Torysy je predurčená na trvalé osídlenie. V súčasnosti je hrad vyhľadávaným miestom prechádzok nielen pre obyvateľov Prešova a okolia, ale aj turistov zo vzdialenejších miest. Na hrad vedie spevnená asfaltová cesta a je možné sa tam dostať aj bicyklom. Prístupová cesta slúži ako náučný chodník. Celý hradný vrch je tiež národnou prírodnou rezerváciou.

Výhľad z hradu

Z hradu môžete vidieť krásne okolie a prírodu, a v prípade dobrej viditeľnosti môžete vidieť dokonca aj zrúcaniny ďalších stredovekých hradov – Kapušianskeho a Kamenického. Takže popri zrúcanine Šarišského hradu uvidíte aj zrúcaniny týchto dvoch hradov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom