Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slanický ostrov Umenia

Sni mka obrazovky 2018 05 20 oa16.31.16.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Slovensko je krajinou, ktorá ponúka veľmi veľa zaujímavých a jedinečných miest, o ktorých možno nie každý vie. Rovnako je to aj v prípade Slanického ostrova Umenia. Už ste o tomto mieste počuli?

Slanický ostrov

Slanický ostrov je ostrov obklopený vodami vodnej nádrže Orava. Ostrov je chráneným územím, prírodnou pamiatkou s parkovou vegetáciou okolo barokovo-klasicistického kostola. V letnej sezóne je dostupný loďou premávajúcou z prístavu na Slanickej Osade alebo z Prístavu.

Tento ostrov je pozostatok zaplavenej obce Slanica so zachovaným Kostolom Povýšenia sv. Kríža. Kostol bol vystavaný v rokoch 1766 až 1769 ako baroková kaplnka a v roku 1843 ho klasicisticky prestavali na kostol s dvoma vežami a pristavanou kaplnkou.

V súčasnosti sa v priestoroch kostola nachádza galéria ľudového umenia, kde sú nainštalované expozície zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. Nájsť tam môžete viacero zaujímavých expozícií, jednou z nich je aj stála expozícia tradičnej ľudovej polychrómovanej plastiky a podmaľby na skle.

Pomník Antona Bernoláka

Pred kostol na ostrove bol premiestnený pomník prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka, rodáka zo Slanice, ktorý pôvodne stál v zatopenej obci Slanica. Vedeli ste o tom?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 22. mája 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: