Slanický ostrov Umenia

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 05 20 oa16.31.16.jpg

Slovensko je krajinou, ktorá ponúka veľmi veľa zaujímavých a jedinečných miest, o ktorých možno nie každý vie. Rovnako je to aj v prípade Slanického ostrova Umenia. Už ste o tomto mieste počuli?

Slanický ostrov

Slanický ostrov je ostrov obklopený vodami vodnej nádrže Orava. Ostrov je chráneným územím, prírodnou pamiatkou s parkovou vegetáciou okolo barokovo-klasicistického kostola. V letnej sezóne je dostupný loďou premávajúcou z prístavu na Slanickej Osade alebo z Prístavu.

Tento ostrov je pozostatok zaplavenej obce Slanica so zachovaným Kostolom Povýšenia sv. Kríža. Kostol bol vystavaný v rokoch 1766 až 1769 ako baroková kaplnka a v roku 1843 ho klasicisticky prestavali na kostol s dvoma vežami a pristavanou kaplnkou.

V súčasnosti sa v priestoroch kostola nachádza galéria ľudového umenia, kde sú nainštalované expozície zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. Nájsť tam môžete viacero zaujímavých expozícií, jednou z nich je aj stála expozícia tradičnej ľudovej polychrómovanej plastiky a podmaľby na skle.

Pomník Antona Bernoláka

Pred kostol na ostrove bol premiestnený pomník prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka, rodáka zo Slanice, ktorý pôvodne stál v zatopenej obci Slanica. Vedeli ste o tom?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom