Zrúcanina gotického hradu Revište

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 05 20 oa16.26.56.jpg

Slovensko síce nepatrí rozlohovo k veľkým krajinám, no napriek tomu ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či jedinečných historických pamiatok. Medzi veľmi zaujímavé a jedinečné pamiatky u nás patrí aj krásna zrúcanina hradu Revište. Už ste tento hrad niekedy navštívili?

Kde sa zrúcanina hradu nachádza?

Hrad Revište je zrúcanina gotického hradu, ktorý sa nachádza v katastrálnom území mesta Žarnovica, vidieť je už z diaľky, pretože sa nacháza na okraji zalesneného zrázu na pravom brehu rieky Hron.

Na čo slúžil hrad pôdovne?

Hrad bol postavený pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia, kedy ho postavili spolu so Šášovským hradom na opačnej strane Hrona. Význam obidvoch hradov spočíval v ochrane úzkeho priechodu, ktorým viedla obchodná cesta k stredoslovenským banským mestám.

Kedy začal hrad chátrať?

Posledné využitie hradu bolo na konci 18. storočia, kedy sa tam nachádzali ubytovne pre vojakov. Po ich odchode hrad pustol a už v priebehu 19. storočia sa z neho stala ruina.

Ako vyzerá hrad v súčasnosti?

Do súčasnosti sa zo stavieb hradu zachovala časť obvodového muriva s mnohými poškodeniami a zvyšky obytných budov. Napriek tomu ide o veľmi peknú a zaujímavú zrúcaninu hradu, ktorú sa oplatí vidieť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom