Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Špania dolina, táto rozprávková dedinka dostane aj vás

Img_3867.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Špania dolina je baníckou obcou, ktorá sa nachádza v okrese Banská Bystrica a v poslednom čase sa stala jedným z najnavštevovanejších miest na Slovensku a na internete je možné nájsť nejednu peknú fotku tejto dedinky. Pozreli sme sa to, čo všetko ju robí tak výnimočnou dedinkou, a prečo sa tam ľuďom zakaždým páči a radi sa tam vracajú v hociktorom ročnom období. Už ste tam niekedy boli?

Kde môžete nájsť Španiu dolinu?

Táto banícka obec sa nachádza približne 14 kilometrov severne od centra Banskej Bystrice, v západnej časti Starohorských vrchov. Touto obcou preteká miestny Banský potok, ktorý pokračuje úzkym údolím juhozápadným smerom k rieke Uľanka, a následne sa vlieva do rieky Bystrica.

Začiatky ťažby v tejto dedinke

Oblasť okolo Banskej Bystrice je typická práve baníckou činnosťou. Rovnako to platí aj pre túto dedinku. Začiatky ťažby v tejto lokalite sa datujú približne do obdobia 11. a 12. storočia. Archeologické nálezy však potvrdzujú dobývanie medenej rudy už v období eneolitu. Takže aj vďaka týmto informáciám je vidieť, že táto oblasť má už naozaj dlhú históriu, a pre svoje náleziská medenej rudy, obsahujúcej aj striebro, bola v minulosti preslávená po celej Európe.

Počuli ste o špaňodolinských čipkách?

Obyvatelia tejto dedinky a jej okolia si privyrábali predovšetkým ťažbou a spracovaním dreva, no zaujímavosťou tejto dedinky, predovšetkým v rámci ženských aktivít, je aj paličkovanie povestných špaňodolinských čipiek. Dokonca tam bola koncom 19. storočia otvorená aj škola paličkovania.

Najväčia dominanta dedinky

Medzi jednu z najväčších dominánt tejto dedinky patrí Rímskokatolícky kostol Premenenia Pána. Ide o jednoloďovú, pôvodne románsku stavbu s presbytériom a predstavanou vežou z obdobia 13. storočia. Tento kostol je výsledkom viacerých prestavieb, a tak predstavuje bohatú ukážku rôznych stavebných slohov, ktoré sa na našom území postupne vystriedali.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 21. decembra 2017Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: