Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spišská Kapitula je slovenským „Vatikánom“

Sni mka obrazovky 2018 01 25 oa15.28.26.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza viacero zaujímavých a unikátnych miest, ktoré patria k najväčším symbolom našej krajiny. Medzi takéto miesta patrí aj Spišská Kapitula ako jedno z hlavných cirkevných miest Slovenska. Už ste na tomto mieste niekedy boli?

Spišská Kapitula

V minulosti bola Spišská Kapitula samostatnou obcou na východnom Slovensku, no od roku 1948 je súčasťou mestečka Spišské Podhradie na Spiši. A v súčasnosti sa tam nachádza hlavné sídlo Spišského biskupstva.

Katedrála sv. Martina

Tiež sa tam nachádza viacero významných pamiatok. Jednou z najväčších je práve Katedrála sv. Martina. Ide o katedrálny chrám spišskej diecézy a zároveň aj farský kostol. Z architektonického hľadiska sa jedná o románsko-gotickú katedrálu, ktorá bola postavená v prvej tretine 13. storočia.

Vidieť tam môžete aj gotické oltáre, sochy, náhrobné tabule, náhrobky, kalichy, zvony a podobne. Nachádza sa tam aj najstaršia známa románska plastika na Slovensku – Leo albus. Vedeli ste o tom?

V Unescu

Spišská Kapitula je od roku 1993 zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ako súčasť súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 28. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: