Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Starobystrický orloj patrí k unikátom Slovenska

Sni mka obrazovky 2018 05 20 oa11.12.26.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Slovensko sa môže pochváliť nejedným vzácnym unikátom, ktorý nám môžu závidieť aj v zahraničí. Medzi zaujímavý unikát našej krajiny patrí aj Starobystrický orloj. Už ste si ho boli niekedy obzrieť?

Obec Stará Bystrica

Počtom obyvateľov pomerne veľká obec nachádzajúca sa v okrese Čadca sa môže pochváliť svetovým unikátom, ktorým je Starobystrický orloj.

Čo je Starobystrický orloj?

Starobystrický orloj je najväčšou drevenou sochou a taktiež prvým orlojom na Slovensku. Orloj nájdete na námestí v kysuckej obci Stará Bystrica. V obci sa nachádza od roku 2009.

Čo je súčasťou tohto orloja?

Na oboch stranách, vo výklenkoch pri strede, sa nachádza 6 bronzových búst rôznych slovenských a slovanských buditeľov a taktiež významných osobností ako knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Ďalej sa tam nachádza sedem sôch slovenských apoštolov, respektíve svätcov, ktorí pôsobili na Slovensku.

Jedinečnosť tohto orloja

Tento orloj ako jediný na celom svete ukazuje pravý slnečný čas. Zobrazuje tiež polohu mesiaca a okrem toho obsahuje 366 polí pre každý deň v roku, takže zobrazuje aj dátum. Počas odbíjania celej alebo polhodiny počuť jeden zvon. Druhý zvon plní úlohu zvukového podmazu počas vystúpenia apoštolov z orloja cez celú hodinu.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 20. mája 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: