Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Starobystrický orloj patrí k unikátom Slovenska

Sni mka obrazovky 2018 05 20 oa11.12.26.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Slovensko sa môže pochváliť nejedným vzácnym unikátom, ktorý nám môžu závidieť aj v zahraničí. Medzi zaujímavý unikát našej krajiny patrí aj Starobystrický orloj. Už ste si ho boli niekedy obzrieť?

Obec Stará Bystrica

Počtom obyvateľov pomerne veľká obec nachádzajúca sa v okrese Čadca sa môže pochváliť svetovým unikátom, ktorým je Starobystrický orloj.

Čo je Starobystrický orloj?

Starobystrický orloj je najväčšou drevenou sochou a taktiež prvým orlojom na Slovensku. Orloj nájdete na námestí v kysuckej obci Stará Bystrica. V obci sa nachádza od roku 2009.

Čo je súčasťou tohto orloja?

Na oboch stranách, vo výklenkoch pri strede, sa nachádza 6 bronzových búst rôznych slovenských a slovanských buditeľov a taktiež významných osobností ako knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Ďalej sa tam nachádza sedem sôch slovenských apoštolov, respektíve svätcov, ktorí pôsobili na Slovensku.

#fake orloj# :-D

A post shared by funbiker.sk (@funbiker.sk) on

Jedinečnosť tohto orloja

Tento orloj ako jediný na celom svete ukazuje pravý slnečný čas. Zobrazuje tiež polohu mesiaca a okrem toho obsahuje 366 polí pre každý deň v roku, takže zobrazuje aj dátum. Počas odbíjania celej alebo polhodiny počuť jeden zvon. Druhý zvon plní úlohu zvukového podmazu počas vystúpenia apoštolov z orloja cez celú hodinu.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 20. mája 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: