Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Trápenie Malachovskej manžela: Skleróza multiplex! Ako žije s vážnou diagnózou?

Manželia Malachovskí
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Manželia Malachovskí Foto: Orange
reklama:
reklama:

Moderátorka Iveta Malachovská (55) sa pred dvomi rokmi dozvedela šokujúcu správu. Jej manžel Martin Malachovský (52) má sklerózu multiplex. Vážna diagnóza zasiahla do prominentnej rodiny ako blesk z jasného neba. Prvé, čo známy operný spevák urobil bolo, že sa rozhodol skončiť s vystupovaním na javisku. Ako dnes žije? Zhoršuje sa mu choroba?

Obľúbená tvár verejnoprávnej RTVS, ktorá v minulosti moderovala desiatky zábavných programov sa snaží myslieť napriek nepriaznivej diagnóze svojho manžela pozitívne. Keďže skleróza multiplex je neliečiteľná choroba, dvojica sa rozhodla, že bude spoločne tráviť čo najviac času. Najväčším strašiakom pre Malachovského však bolo vedomie, že už nikdy sa nepostaví na javisko a nepredvedie svoje umenie. „Udrelo mi to na centrum rovnováhy a nerád by som skončil na javisku tak, že budem divákom na smiech. Fakt, že musím prestať spievať, je radikálny rez v mojom živote,“ povedal Malachovský portál čas.sk.

Malachovská je svojmu manželovi obrovskou oporou a aj napriek chorobe nestráca svoj povestným úsmev na tvári a optimizmus, ktorý je pre ňu typický. „Fantasticky sa mu darí. Obaja robíme všetko pre to, aby každý jeden deň mal zmysel a aby sme v ňom boli šťastní. Je pod lekárskym dohľadom a dostáva pravidelne liečbu, ktorá, našťastie, musím povedať, jeho chorobu udržiava. Nevidíme žiadny progres v tom, že by sa niečo zhoršovalo, naopak, je to stabilizované. Jeho stav je vďaka liekom a životnému štýlu, ktorý žije, stabilizovaný,“ povedala moderátorka a opísala aj to, ako trávi teraz jej muž chvíle na „dôchodku“. „Do prírody chodievame veľmi často. Dá sa povedať, že manžel sa snaží veľmi pravidelne. V dňoch, keď ja vysielam, on ide pokojne sám doobeda. Chodí rád hore na Kamzík, v reštaurácii si dá kávičku, sú tam veľmi príjemní ľudia. Samozrejme, na terase, takže na stojáka, s ohrievačom za zadkom.Teraz bicykluje každý deň na stacionárnom bicykli, dal si takú výzvu a zatiaľ mu to ide úplne fantasticky,“ dodala.

Čo je skleróza multiplex?

Skleróza multiplex je najčastejším získaným, netraumatickým neurologickým ochorením, ktoré postihuje mladých dospelých pacientov. Celosvetovo ochorením trpí približne 2,5 milióna jedincov. Ide o ochorenie heterogénneho pôvodu, pri vzniku ktorého sa uplatňujú imunitný systém, vonkajšie a genetické faktory. Patologicky sa ochorenie prejavuje vznikom zápalových demyelinizačných ložísk predovšetkým v bielej, ale aj v sivej hmote mozgu. Skleróza multiplex má určitú distribúciu výskytu v závislosti od zemepisnej šírky (hovoríme o severojužnom gradiente sklerózy multiplex) – s veľmi nízkym výskytom ochorenia v oblasti rovníka a so stúpajúcou prevalenciou smerom ku pólom, s najvyššou frekvenciou v miernom podnebnom pásme a v severských krajinách. Slovensko patrí ku oblastiam s najvyšším výskytom sklerózy multiplex (približne 100 pacientov na 100 000 obyvateľov) (1). Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje vo veku 20 – 40 rokov, zriedkavejšie v detskom veku alebo po 60. roku života. (ZDROJ: alphamedical.sk)

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

reklama:
reklama:
reklama: