Trpieť nespavosťou, budiť každých pár minút, prevaľovať sa v posteli a nemôcť pokojne zaspať nie je veru žiadna sranda. Určite sa ti to už neraz stalo. Ale ako sa z tohto blúdneho kruhu dostať von? Na tabletky na spanie ani nemysli! Existujú oveľa jednoduchšie, lacnejšie a v konečnom dôsledku aj zdravšie alternatívy, ako sa napchávať tabletkami. Tu je niekoľko z nich:
1. Vstaň a rob niečo iné – keď sa ti nedá zaspať po viac ako pol hodine, nemá zmysel sa trápiť. Poprechádzaj sa po byte, rob niečo, čím sa unavíš a potom to vyskúšaj opäť.
2. Nepozeraj sa do obrazovky tesne pred spaním – platí to pre televízory, smartphony, tablety a všetko, čo má žiariacu obrazovku. Svetlo vyžarované z týchto obrazoviek môže znížiť produkciu melatonínu – to je presne to, čo tvoj mozog produkuje,aby ti pomohol zaspať.
4. Dávaj si záležať, aby si mal čistú posteľnú bielizeň a aby matrac, na ktorý si denne líhaš, vyhovoval tvojej chrbtici. Keď tomu tak nie je, nemôžeš sa čudovať, že sa ti nedarí zaspať.
5. Raňajky do postele, ale aj čítanie v posteli vyzerajú na prvý pohľad neškodne, no je to klam. Čím viac činností, ktoré sa netýkajú spania robíš vo svojej posteli, tým horšie.
6. Pred spaním si vyčisti hlavu a nemysli na nič, čo by ťa vyviedlo z rovnováhy. Konflikty, stres a všetky nepríjemné zážitky, ktoré sa ti počas dňa stali, zahoď za hlavu. Keď si myslíš, že ich pred spaním vyriešiš, mýliš sa – budeš sa trápiť ešte viac a prídeš na problémy, ktoré si predtým ani nevedel, že máš…
7. Zhlboka sa nadýchni a niekoľkokrát zopakuj. Budeš sa možno cítiť ako v ordinácii, no je to zaručený spôsob, ako zrelaxovať. Praktizuj ho častejšie, nielen pred spaním.
8. Ak nezaberá ani jeden z predchádzajúcich tipov, skús navštíviť odborníka, ktorý ti poradí, ako ďalej. Najčastejším riešením je návšteva spánkového štúdia, kde stráviš jednu, alebo dve noci, budeš napojený na rôzne prístroje a lekári ťa budú sledovať z inej miestnosti.