Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V dedinke Ludrová sa nachádza vzácny kostol

Sni mka obrazovky 2018 06 05 oa13.29.44.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo malých dediniek či obcí, ktoré ponúkajú nejednu zaujímavú či jedinečnú pamiatku. Rovnako je to aj v prípade obce Ludrová, v ktorej nájdete krásny kostol.

Obec Ludrová

Táto obec sa nachádza v okrese Ružomberok a žije v nej približne 1000 obyvateľov. Aj napriek tomu, že nejde o veľkú obec, tak sa v nej nachádza zaujímavá a jedinečná pamiatka, gotický kostol.

Kostol Všetkých svätých

V katastrálnom území obce, v lokalite Kút, sa nachádza opevnený gotický kostol Všetkých svätých z druhej polovice 13. storočia so vzácnymi freskami z 15. storočia. Tento kostol je súčasťou Liptovského múzea v Ružomberku.

Táto sakrálna pamiatka reprezentuje tzv. kolonizačný typ kostola, čo znamená, že ide o kostol s pravouhlým presbytériom štvorcového pôdorysu, obdĺžnikovou loďou a sakristiou pristavanou k svätyni z jej severnej strany.

Pôvodný západný vstup kostola bol zamurovaný a ako nový, hlavný, vstup do kostola slúži neskorogotický sedlový portál. Kostol obkolesuje renesančný múr, ktorý bol neskôr v 19. storočí zastrešený šindľovou strieškou. A vstupná brána je postavená v klasicistickom štýle. Kostol sa dodnes využíva na slúženie svätých omší a rovnako tak patrí medzi jednu z najväčších dominánt obce a jej okolia.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 9. júna 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: