V dedinke Ludrová sa nachádza vzácny kostol

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 06 05 oa13.29.44.jpg

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo malých dediniek či obcí, ktoré ponúkajú nejednu zaujímavú či jedinečnú pamiatku. Rovnako je to aj v prípade obce Ludrová, v ktorej nájdete krásny kostol.

Obec Ludrová

Táto obec sa nachádza v okrese Ružomberok a žije v nej približne 1000 obyvateľov. Aj napriek tomu, že nejde o veľkú obec, tak sa v nej nachádza zaujímavá a jedinečná pamiatka, gotický kostol.

Kostol Všetkých svätých

V katastrálnom území obce, v lokalite Kút, sa nachádza opevnený gotický kostol Všetkých svätých z druhej polovice 13. storočia so vzácnymi freskami z 15. storočia. Tento kostol je súčasťou Liptovského múzea v Ružomberku.

Táto sakrálna pamiatka reprezentuje tzv. kolonizačný typ kostola, čo znamená, že ide o kostol s pravouhlým presbytériom štvorcového pôdorysu, obdĺžnikovou loďou a sakristiou pristavanou k svätyni z jej severnej strany.

Pôvodný západný vstup kostola bol zamurovaný a ako nový, hlavný, vstup do kostola slúži neskorogotický sedlový portál. Kostol obkolesuje renesančný múr, ktorý bol neskôr v 19. storočí zastrešený šindľovou strieškou. A vstupná brána je postavená v klasicistickom štýle. Kostol sa dodnes využíva na slúženie svätých omší a rovnako tak patrí medzi jednu z najväčších dominánt obce a jej okolia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom