Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V dedinke Podbiel akoby zastal čas

Sni mka obrazovky 2018 02 19 oa15.28.09.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa ešte aj v dnešnej dobe nachádza viacero menších dediniek, v ktorých to vyzerá miestami akoby tam zastal čas. Medzi takéto dedinky patrí aj Podbiel, ktorá ukrýva nejeden pekný ľudový dom. Už ste v tejto dedinke niekedy boli?

Obec Podbiel

Podbiel sa nachádza v severnej časti Oravskej vrchoviny, v údolí rieky Orava. Napriek tomu, že počtom obyvateľom nejde o veľkú obec, žije tam približne 1300 obyvateľov, tak je v nej, čo obdivovať.

Ako vznikol názov obce?

Prvá písomná zmienka o obci pochádza už zo 16. storočia. Názov obce je odvodený od skaly “Biela”, ktorá sa v nej nachádza. Aj tento názov si prešiel viacerými zmenami a variáciami, a od 18. storočia sa ustálil súčasný názov.

Čo v tejte dedinke objavíte?

Zaujímavosťou tejto dedinky časť, kde sa zachoval komplex pôvodných drevených zrubových domov postavených na prelome19. a 20. storočia. Vidieť tam môžete viaceré objekty ľudovej architektúry so šindľovými strechami a svojráznou výzdobou.

Malé Podbielanské etnografické múzeum

V tejto dedinke sa nachádza aj múzeum, ktoré sa oplatí navštíviť tiež. Nachádzajú sa tam predmety, ktoré v minulosti používali obyvatelia nielen v domácnosti, ale aj pri poľnohospodárskych prácach či v liturgii. Dozvedieť sa môžete tiež veľa zaujímavých informácií z histórie nielen obce, ale aj celej oblasti.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 20. februára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: