V Haluziciach sa nachádza neobyčajná tiesňava

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 01 17 oa14.07.48.jpg

Na Slovensku sa nachádza aj veľké prírodné bohatstvo a viaceré zaujímavé prírodné úkazy. Je možné nájsť ich hneď niekoľko a viacero z nich je naozaj krásnych a zaujímavých. Rovnako je to aj v prípade Haluzickej tiesňavy, ktorá je zaujímavá hneď z viacerých dôvodov. My vám ich v tomto článku prezradíme. Už ste na tomto mieste boli?

Haluzická tiesňava

Toto zaujímavé miesto sa nachádza v obci Haluzice v okrese Nové Mesto nad Váhom. Zaujímavá je táto tiesňava predovšetkým tým, že stále pracuje a neustále sa prehlbuje a mení. Vznikla činnosťou Haluzického potoka, ktorý si razí cestu cez tunajšie skaly.

Ako je jej podoba v súčasnosti?

V súčasnosti má tento kaňon dĺžku približne 1 kilometer, hĺbku 50 metrov a šírku 200 metrov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že pôsobí neškodne, ale v skutočnosti možno sledovať unikátnu rýchlosť s akou sa prehlbuje a rozširuje. Podarilo sa do istej miery zamedziť jeho prehlbovaniu, no do šírky stále a viditeľne rastie.

Čo sa tam nachádza?

Na tomto mieste nájdete rôzne väčšie aj menšie vodopády, technickú pamiatku v podobe hrádze a plno krásnych prírodných úkazov. Celé toto miesto je zaujímavé aj tým, že o pár rokov môže vyzerať úplne inak, a tak sa oplatí ísť sa tam pozrieť.

Neďaleký kostolík

Strany rokliny sú zalesnené, ale postupne sa zosúvajú a dochádza tak k ohrozeniu okolitých domov a tiež k ohrozeniu susediacej historickej pamiatky, ktorou je zrúcanina Románskeho kostolíka s hradiskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom